| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Umorzenie udziałów za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej – skutki w CIT

Umorzenie udziałów za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej – skutki w CIT

W związku z umorzeniem udziałów za wynagrodzeniem w formie wydania składnika majątkowego, którego wartość księgowa jest niższa niż księgowa wartość umarzanych udziałów, po stronie spółki wypłacającej nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu CIT.

Umarzając udziały, spółka nie uzyskuje przysporzenia zwiększającego wartość majątku spółki. Przeciwnie, zobowiązanie spółki do wypłaty wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów (tutaj w formie niepieniężnej) spowoduje zmniejszenie majątku spółki. Brak jest zatem elementu odpłatności. Dodatkowo, w przypadku umorzenia udziałów nie ma odrębnej transakcji zbycia. Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest bowiem realizacja obowiązku spółki wynikającego z podjęcia uchwały o umorzeniu udziałów w oparciu o przepisy kodeksu spółek handlowych.

Warto zwrócić także uwagę, czego nie uczynił WSA, iż w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy przychodem podlegającym opodatkowaniu jest, co do zasady, ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie zbycia. Odnosząc to do umorzenia udziałów nie sposób mówić o istnieniu ceny, którą - zgodnie z definicją zawartą w ustawie o cenach – jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych należna od kupującego.

Umorzenie akcji czasami lepsze od sprzedaży

W konsekwencji brak podstaw, aby uznać, że wypłata wynagrodzenia w formie rzeczowej za umorzenie udziałów skutkuje powstaniem przychodu po stronie spółki wypłacającej. Tym samym wyrok WSA należy ocenić pozytywnie.

Aleksandra Sypek, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK