| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Dywidenda rzeczowa bez CIT dla spółki wypłacającej

Dywidenda rzeczowa bez CIT dla spółki wypłacającej

W sytuacji, kiedy podjęta zostanie uchwała o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej (niepieniężnej), wypłacająca spółka nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.

Tak wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 19 lutego 2014 r., I SA/Go 2/14.

Wypłata dywidendy w formie cesji wierzytelności pożyczkowej

Sprawa dotyczyła spółki, która w drodze połączenia – jako spółka przejmująca – wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Z dniem połączenia uzyskała również status wierzyciela w stosunku do umowy pożyczki, przysługującej poprzednikowi prawnemu wobec jednego z członków grupy kapitałowej, do której należały obie spółki (przejmująca i przejmowana). Spółka rozważała wypłatę na rzecz swego udziałowca dywidendy w formie niepieniężnej w postaci wierzytelności pożyczkowej w walucie obcej w stosunku do spółki z grupy. Wypłata zostałaby dokonana w oparciu o stosowną uchwałę zgromadzenia wspólników, określającą w sposób bezpośredni formę wypłaty dywidendy jako niepieniężną. Umowa spółki nie zawiera postanowienia zakazującego wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej.

Na tle powyższego, spółka przejmująca zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy prawidłowe jest jej stanowisko, iż wypłata dywidendy w postaci wierzytelności pożyczkowej będzie dla niej neutralna na gruncie CIT.

Uzasadniając własne stanowisko, spółka wskazała, że w przepisach ustawy o CIT brak jest podstaw do różnicowania skutków podatkowych wypłaty dywidendy po stronie wypłacającego, zależnie od formy, w której wypłata następuje.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że o ile w ujęciu ekonomicznym, samo przeniesienie własności wierzytelności na udziałowca tytułem realizacji obowiązku wypłaty dywidendy może być traktowane w sposób tożsamy z wypłatą dywidendy w gotówce (spółka przekazuje określoną wartość ekonomiczną ze swojego majątku na rzecz wspólnika), o tyle skutki podatkowe realizacji tych świadczeń są zróżnicowane. W ocenie organu przekazanie udziałowcowi dywidendy w formie wierzytelności pożyczkowej skutkuje powstaniem przychodu podatkowego z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych w wysokości wartości rynkowej, a jednocześnie odpowiadającej wartości dywidendy przeznaczonej do wypłaty.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wypłata dywidendy (tak pieniężnej, jak i rzeczowej) nie generuje przychodu

Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka wniosła skargę do WSA w Gorzowie Wielkopolskim, który przyznał jej rację.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że realizacja przez spółkę zobowiązania, wyrażająca się w wypłacie dywidendy, zawsze następuje kosztem własnego majątku spółki. Podkreślił przy tym, że wartość uszczuplenia majątku spółki będzie taka sama, niezależnie od tego, czy wypłaci ona dywidendę w pieniądzu, czy też w formie rzeczowej. Skutkiem wypłaty dywidendy rzeczowej nie będzie również wzrost wartości pozostałych aktywów spółki, chociaż zmianie ulegnie ich rodzaj i struktura. Nastąpi bowiem przesunięcie danej pozycji z aktywów na pasywa w bilansie spółki.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK