| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Jaka jest definicja „pożyczki" na potrzeby przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

Jaka jest definicja „pożyczki" na potrzeby przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

Rozpoczynam pracę w spółce z o.o. jako księgowa. Przeglądając dokumenty znalazłam kilka umów dotyczących pożyczek od innych spółek. Okazało się, że spółka ta jest podmiotem powiązanym ze spółkami, które udzieliły tych pożyczek, będę więc musiała obliczać kwotę odsetek podlegają­cą wyłączeniu z kosztów podatkowych. Czy oprócz tych umów dotyczących pożyczek powinnam uwzględnić również umowy dotyczące depozytów nieprawidłowych od tych spółek (bo takie rów­nież znajdują się w dokumentacji firmy)? Czy w przepisach zostało gdzieś zdefiniowane pojęcie „pożyczki" na potrzeby stosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji?

Tak. Definicję pożyczki zawiera art. 16 ust. 7b updop. Od 1 stycznia 2015 r., zgodnie z jego treścią, przez pożyczkę, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61updop oraz art. 15c updop, rozumie się każdą umo­wę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tą samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę rozumie się także kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę.

Jaki jest zakres pojęcia „odsetki" na potrzeby stosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

Pochodnych instrumentów finansowych nie uważa się za pożyczkę w rozumieniu tego przepisu. Po nowelizacji dokonanej ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r. zakres tego pojęcia został więc roz­szerzony o kredyty, a równocześnie doprecyzowano, że pochodnych instrumentów finansowych nie uważa się za pożyczkę na potrzeby stosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji oraz alternatywnych zasad ustalania odsetek wyłączonych z kosztów, określonych w art. 15c updop.

Z definicji wynika więc, że wyliczając kwotę podlegającą wyłączeniu z kosztów podatkowych na mocy przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji powinna Pani uwzględnić nie tylko umowy pożyczek zawarte z po­wiązanymi spółkami, ale także pochodzące od tych spółek depozyty nieprawidłowe. Należy podkreślić, że w przepisach zostało również zdefiniowane pojęcie odsetek, które jest stosowane na potrzeby tych przepi­sów od 1 stycznia 2015 r. Definicję tę zawiera dodany do ustawy art. 15c ust. 8 updop.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 8, art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 oraz ust. 7b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 i pkt 13 lit. e) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK