| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Jaka jest definicja „pożyczki" na potrzeby przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

Jaka jest definicja „pożyczki" na potrzeby przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

Rozpoczynam pracę w spółce z o.o. jako księgowa. Przeglądając dokumenty znalazłam kilka umów dotyczących pożyczek od innych spółek. Okazało się, że spółka ta jest podmiotem powiązanym ze spółkami, które udzieliły tych pożyczek, będę więc musiała obliczać kwotę odsetek podlegają­cą wyłączeniu z kosztów podatkowych. Czy oprócz tych umów dotyczących pożyczek powinnam uwzględnić również umowy dotyczące depozytów nieprawidłowych od tych spółek (bo takie rów­nież znajdują się w dokumentacji firmy)? Czy w przepisach zostało gdzieś zdefiniowane pojęcie „pożyczki" na potrzeby stosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji?

Tak. Definicję pożyczki zawiera art. 16 ust. 7b updop. Od 1 stycznia 2015 r., zgodnie z jego treścią, przez pożyczkę, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61updop oraz art. 15c updop, rozumie się każdą umo­wę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tą samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę rozumie się także kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę.

Jaki jest zakres pojęcia „odsetki" na potrzeby stosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

Pochodnych instrumentów finansowych nie uważa się za pożyczkę w rozumieniu tego przepisu. Po nowelizacji dokonanej ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r. zakres tego pojęcia został więc roz­szerzony o kredyty, a równocześnie doprecyzowano, że pochodnych instrumentów finansowych nie uważa się za pożyczkę na potrzeby stosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji oraz alternatywnych zasad ustalania odsetek wyłączonych z kosztów, określonych w art. 15c updop.

Z definicji wynika więc, że wyliczając kwotę podlegającą wyłączeniu z kosztów podatkowych na mocy przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji powinna Pani uwzględnić nie tylko umowy pożyczek zawarte z po­wiązanymi spółkami, ale także pochodzące od tych spółek depozyty nieprawidłowe. Należy podkreślić, że w przepisach zostało również zdefiniowane pojęcie odsetek, które jest stosowane na potrzeby tych przepi­sów od 1 stycznia 2015 r. Definicję tę zawiera dodany do ustawy art. 15c ust. 8 updop.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 8, art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 oraz ust. 7b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 i pkt 13 lit. e) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK