| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Odsetki na rzecz byłego pracownika wypłacone ze środków pochodzących z dotacji nie podlegają CIT

Odsetki na rzecz byłego pracownika wypłacone ze środków pochodzących z dotacji nie podlegają CIT

W wydanej w sierpniu 2015 r. interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że w sytuacji uzyskiwania przez podatnika dochodu zwolnionego z CIT i wypłaty przez niego z tych środków zasądzonej przez sąd powszechny nagrody jubileuszowej na rzecz pracownika wraz z odsetkami, podatkowa kwalifikacja tych odsetek wskazuje, że również one nie podlegają CIT.

Sprawa dotyczyła pracodawcy (samorządowej jednostki organizacyjnej), który na skutek wyroku sądowego został zobowiązany do wypłaty byłemu pracownikowi nagrody jubileuszowej wraz z odsetkami. Podmiot wywiązał się z tego obowiązku, powziął jednak wątpliwości co do podatkowych konsekwencji wypłaty odsetek. W celu ich wyjaśnienia zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytał, czy odsetki zapłacone byłemu pracownikowi stanowią koszt uzyskania przychodu, czy też należy je opodatkować CIT?

Prezentując własne stanowisko podmiot wskazał, że jako ośrodek kultury podlega podmiotowemu zwolnieniu z CIT na podstawie art. 17 ust 4 ustawy o CIT. Z przepisu tego wynika, że wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność kulturalna w części przeznaczonej na ten cel. Podmiot wskazał, że jego podstawowym źródłem dochodów jest dotacja podmiotowa otrzymana z Urzędu Miasta i Gminy, która jest z kolei jest przedmiotowo zwolniona od CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy CIT. Na tle powyższego pracodawca wskazał, że odsetki które zostały zapłacone byłemu pracownikowi z dotacji podmiotowej nie podlegają opodatkowaniu CIT.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że z art. 17 ust. 1a pkt 2 ustawy o CIT wynika, że zwolnienie z podatku, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach. Natomiast z dyspozycji art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT wynika, że wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Monitor Księgowego – prenumerata

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, organ stwierdził, że skoro odsetki zapłacone byłemu pracownikowi sfinansowane są uzyskaną z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacją, to dochód stanowiący równowartość tych wpłat nie podlega opodatkowaniu CIT, ponieważ wydatków tych dokonano ze środków wolnych od podatku.

Źródło: Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 sierpnia 2015 r., IBPB-1-2/4510-164/15/MS.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »