| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Czy do spółki spoza UE i EOG trzeba stosować przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych

Czy do spółki spoza UE i EOG trzeba stosować przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych

Nasza spółka posiada udziały w spółce zagranicznej. Przychody tej zagranicznej spółki za poprzedni rok wyniosły ok. 200 tys. euro. Spółka ta prowadzi działalność w państwie położonym poza obszarem UE oraz EOG. Czy w odniesieniu do tej spółki będziemy musieli stosować przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych?

Przepisy obu ustaw o podatkach dochodowych, znowelizowanych ustawą z 29 sierpnia 2014 r., przewidują wyłączenie stosowania przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych, jeśli spełnione zostaną określo­ne w nich warunki.

Pierwszym warunkiem jest nieprzekroczenie wskazanego w przepisach limitu przychodów zagranicznej spółki kontrolowanej. To oznacza, że nie mogą one przekroczyć w roku podatkowym kwoty odpowiadają­cej 250 tys. euro, przeliczonej na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy. Jeśli zagraniczna spółka kontrolowana prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą na terytorium państwa innego niż państwo człon­kowskie Unii Europejskiej lub państwo należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w którym podle­ga opodatkowaniu od całości swoich dochodów, to dochód tej spółki nie może przekroczyć 10% przychodów osiągniętych z tytułu prowadzonej rzeczywistej działalności gospodarczej w tym państwie.

Dodatkowym warunkiem jest tu jednak istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwój­nego opodatkowania, innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub innej umowy międzynarodowej, której stroną jest Unia Europejska, do uzyskania informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym zagraniczna spółka kontrolowana podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W przepisach wyliczono też przykładowe kryteria stosowane do oceny, czy zagraniczna spółka kontrolowa­na prowadzi rzeczywistą działalność.

Łączne spełnienie tych warunków pozwala podatnikowi nie stosować przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych, a w konsekwencji - nie opodatkowywać ich dochodów polskim podatkiem.

Ponieważ przychody zagranicznej spółki, w której Państwa spółka posiada udziały, nie przekroczyły ww. limitu, to pierwszy z warunków wyłączenia został spełniony. Niestosowanie przepisów o zagranicznych spół­kach kontrolowanych będzie więc w Państwa przypadku uzależnione od spełnienia pozostałych warunków dotyczących prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej przez tę zagraniczną spółkę w rozumieniu tychże przepisów.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 24a ust. 16 i 17 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 30f ust. 18 i 19 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK