| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Licencje do programów komputerowych bez podatku u źródła

Licencje do programów komputerowych bez podatku u źródła

Wynagrodzenie za oprogramowanie komputerowe, wypłacane zagranicznym firmom z Niemiec, Irlandii, USA i Wielkiej Brytanii, nie jest należnością licencyjną. Nie ma zatem od niego podatku u źródła – potwierdził NSA w najnowszych wyrokach.

Jako sublicencje

Podobnie NSA orzekł 13 stycznia 2016 r. w sprawie polskiej spółki, która handlowała oprogramowaniem komputerowym licencjonowanym przez niemieckich kontrahentów. Polska firma nie miała prawa do modyfikowania programu, mogła jedynie go rozpowszechniać, za co płaciła Niemcom wynagrodzenie.

Uważała, że nie powinna potrącać podatku u źródła. Argumentowała, że przekazywane do Niemiec wynagrodzenie nie jest należnością licencyjną. Dowodem na to miały być przepisy polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90) oraz ustawy o prawach autorskich i pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.).

Składki z tytułu umów ubezpieczenia wierzytelności nie są objęte podatkiem u źródła

Z art. 12 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że 5-proc. podatek u źródła należy pobierać od należności licencyjnych, którymi są dzieła literackie, artystyczne i naukowe. Z ustawy o prawach autorskich i pokrewnych nie wynika zaś, aby takimi dziełami były programy komputerowe (art. 1 w zw. z art. 74).

Dyrektor IS w Poznaniu stwierdził jednak, że wynagrodzenie przekazywane do Niemiec powinno być pomniejszane o 5-proc. podatek u źródła (bo taką stawkę przewidziano w polsko-niemieckiej umowie o unikaniu opodatkowania). Argumentem w tej sprawie miał być art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym również przychody ze sprzedaży programów komputerowych są należnościami licencyjnymi.

Spółka wygrała w sądach obu instancji. WSA w Szczecinie przypomniał, że co do zasady przychody dotyczące programów komputerowych uzyskiwane w Polsce przez podmioty, które nie mają tu siedziby ani zarządu, są opodatkowane 20-proc. stawką podatku (zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT). – Ta regulacja jest jednak modyfikowana przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z umowy polsko-niemieckiej wynika zaś, że należność z tytułu licencji na program komputerowy w ogóle nie może być opodatkowana w Polsce – stwierdził NSA, powołując się na inne orzeczenie (sygn. akt II FSK 901/09). ©?

Łukasz Zalewski

Patrycja Dudek

ORZECZNICTWO

Wyroki NSA: z 20 stycznia 2016 r. (sygn. akt II FSK 2881/13, II FSK 2882/13, II FSK 2637/13, II FSK 2665/13, II FSK 2592/13, II FSK 2844/13) i z 13 stycznia 2016 r. (sygn. akt II FSK 2677/13).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK