REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r.

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r. /Fot. Fotolia
Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r., zgodnie nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z obniżonej 15% stawki podatku CIT. Możliwość taka została jednak ograniczona do niewielkiej grupy podmiotów, które spełniają dwa podstawowe warunki.

Po pierwsze, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, czyli zmiana nie obejmie np. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Po drugie, podmioty chcące skorzystać z niższej stawki muszą osiągać przychody nie większe niż 1,2 mln euro, co w przeliczeniu daje ok. 5 mln złotych rocznie.

Autopromocja

Warta wskazania jest duża dysproporcja pomiędzy liczbą podmiotów mogących skorzystać z obniżenia podatku, których jest ok. 400 tyś. i firm które nie kwalifikują się do opodatkowania niższą stawką, ponieważ nie spełniają powyższych warunków, głównie z uwagi na fakt, że prowadzą działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych (np. jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki osobowe), których jest ok. 2 milionów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak duża dysproporcja sprawia, że należy zastanowić się, czy w najbliższych miesiącach czeka nas fala zmian formy prowadzenia działalności przez polskich przedsiębiorców, co ma stanowić sposób na dostosowanie się do nowego prawa i uzyskanie możliwości skorzystania z 15% stawki CIT. Warto na marginesie wskazać, że wielu przedsiębiorców zapowiedziało już podjęcie czynności restrukturyzacyjnych w związku z uchwaleniem innej ustawy zmieniającej prawo regulujące daniny jakimi obciążana jest część firm, czyli podatek handlowy, który może doprowadzić do podziału największych sieci handlowych na mniejsze spółki obejmujące poszczególne sklepy co ma spowodować, że cała sieć będzie zwolniona z nowego podatku. Rozważmy więc, czy w tym przypadku restrukturyzacja może okazać się równie opłacalna.

Po pierwsze prowadzenie spółki kapitałowej (sp. z o.o. lub spółka akcyjna) oznacza prowadzenie pełnej księgowości, co podwyższa koszty działalności. Należy również zgromadzić kapitał zakładowy w kwocie co najmniej 5 tyś złotych. Są to jednak niewielkie kwoty, które trzeba porównać z ewentualnymi zyskami z zaoszczędzonego podatku oraz możliwościami zmniejszenia np. składek na ZUS.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Po drugie, prowadzenie biznesu w formie spółki kapitałowej wiąże się z konkretnymi korzyściami pozafinansowymi. Na przykład w sp. z o.o. co do zasady wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki, co znacznie zmniejsza ryzyko w porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej. Z drugiej jednak strony ograniczenie odpowiedzialności można również uzyskać poprzez rejestrację spółki komandytowej, gdzie komplementariuszem jest spółka z o.o.

15 proc. CIT narusza zasadę równości


Po trzecie i najważniejsze należy dokładnie ocenić ewentualne korzyści finansowe możliwe do osiągnięcia z uwagi na zmianę formy opodatkowania. Z jednej strony obniżenie stawki podatku z 19 do 15% może obudzić zainteresowanie czynnościami restrukturyzacyjnymi, ale warto pamiętać, że w spółkach kapitałowych, najpierw dochodzi do opodatkowania zysku spółki, a następnie w momencie wypłaty dywidendy, udziałowcy znowu płacą 19% podatek PIT. Choć istnieją sposoby na ominięcie przepisów podatkowych dotyczących opodatkowania dywidendy to są one kwestionowane przez organy skarbowe i tym samym zamiast skorzystać z mniejszej stawki możemy narazić się na długoletni spór z fiskusem.

Podsumowując należy wskazać, że z uwagi na rachunek zysków i strat dla przedsiębiorstwa związanego z ewentualną zmianą formy prowadzenia działalności w celu spełnienia wymogów przewidzianych przez nowelizację ustawy o CIT, nie przewidujemy znacznego wzrostu działań restrukturyzacyjnych w postaci przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek osobowych w spółki kapitałowe. Bardziej prawdopodobny jest podział większych podmiotów opodatkowanych CIT-em wzorem planowanych działań związanych z wprowadzeniem podatku handlowego, tylko, że w tym przypadku podatnicy będą chcieli skorzystać z wprowadzonych zmian a nie starali się ich uniknąć.

15% CIT od 2017 roku - ile małych firm skorzysta z tej stawki?

Należy jednak nadmienić, że Rząd stworzył narzędzie służące ograniczeniu możliwości obejścia przepisów ustawy o CIT i tym samym skorzystania z obniżonej stawki podatku. Nowelizacja zawiera przepisy, które ograniczają skorzystanie z 15% stawki CIT przedsiębiorcom, którzy np. podzielą swój biznes tylko po to aby spełnić kryterium 1,2 mln euro przychodu.

Autor: Piotr Popiel, młodszy Konsultant Podatkowy w Russell Bedford Poland

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA