| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Przejęcie spółek zależnych jest neutralne podatkowo

Przejęcie spółek zależnych jest neutralne podatkowo

Spółka należąca do międzynarodowej grupy kapitałowej przejmując spółki córki w celu uproszczenia struktur i obniżenia kosztów nie zostanie opodatkowana podatkiem CIT za te transakcje. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 maja 2017 r. (0111-KDIB2-1.4010.29.2017.1.BJ).

Sprawa dotyczy spółki z o.o. należącej do międzynarodowej grupy kapitałowej. Jest ona jedynym udziałowcem dwóch innych spółek z o.o. i planuje przejęcie tych spółek w celu uproszczenia struktury organizacyjnej oraz redukcje kosztów. Do połączenia dojdzie poprzez przejęcie całego majątku spółek przejmowanych. Odbędzie się to bez wpływu na strukturę udziałowców i bez podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretacje, w którym zapytała, czy planowane połączenie polegające na przejęciu przez całości majątku spółek przejmowanych będzie wiązało się z powstaniem u przejmującej spółki dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT?

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że połączenie polegające na przejęciu całego majątku spółek przejmowanych nie będzie powodowało powstania dochodu (przychodu) w CIT.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wskazała na art. 10 ustawy CIT w której zapisano, że gdy połączenie następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, to jest one neutralne podatkowo. Jeżeli ww. przyczyny istnieją, opodatkowanie spółki przejmującej pojawi się jedynie wtedy, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:

1. spółka przejmująca posiada w dniu wykreślenia spółki przejmowanej z rejestru handlowego udział w kapitale zakładowym (akcyjnym) spółki przejmowanej i jednocześnie,

2. udział ten w tym samym dniu wynosi mniej niż 10%.

Według powyższego należy stwierdzić, że skoro spółka przejmująca będzie jedynym udziałowcem każdej ze spółek przejmowanych, a połączenie będzie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego, bez wydawania nowych udziałów oraz bez dokonywania dopłat w gotówce to połączenie to nie będzie generować dla niego dochodu (przychodu) podatkowego.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.

Jacek Walasek

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK