| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Dywidenda w formie niepieniężnej - dobry wyrok WSA

Dywidenda w formie niepieniężnej - dobry wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach  wydał 25 marca 2010 r. wyrok dotyczących CIT-owskich implikacji wypłaty dywidendy w formie rzeczowej. W tym precedensowym wyroku – wbrew stanowisku organów podatkowych – uznano, że wypłata takiej dywidendy nie prowadzi do powstania przychodu po stronie wypłacającej spółki.

Odnosząc to do stanu faktycznego sprawy, sąd uznał, że ze względu na cel i charakter dywidendy nie sposób określić, jakie przysporzenie miałoby powstać stronie spółki na skutek wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej. Zdaniem sądu, jednostronna czynność prawna polegająca na przeniesieniu prawa własności nieruchomości na wspólnika uprawnionego do dywidendy nie jest czynnością wzajemną (w szczególności: nie jest czynnością odpłatną).

Polecamy: serwis VAT

W tym kontekście sąd podkreślił, że świadczeniu spółki wypłacającej rzeczową dywidendę nie odpowiada żadne świadczenie ze strony wspólnika. Sąd zauważył też, że dywidenda jest – co do zasady – opodatkowana po stronie wspólnika, który ją otrzymuje, a nie po stronie spółki, która ją wypłaca.

Wedle naszych informacji, przedstawione powyżej orzeczenie jest pierwszym rozstrzygnięciem sądowym, które dotyczy pytania, czy dywidenda w formie rzeczowej pociąga za sobą powstanie przychodu po stronie spółki, która tę dywidendę wypłaca. Wcześniej były na ten temat wyłącznie interpretacje organów administracji – jednolicie niekorzystne dla podatników.

Wybór przepisów

Ustawa o CIT

Art. 12 ust. 1 Przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności
1) otrzymane pieniądze, wartości pieniężne i różnice kursowe
(…)
Art. 14 ust. 1
Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK