| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy darowizna sprzętu medycznego korzysta ze zwolnienia w CIT gdy sprzęt zostanie darowany następnie innemu podmiotowi

Czy darowizna sprzętu medycznego korzysta ze zwolnienia w CIT gdy sprzęt zostanie darowany następnie innemu podmiotowi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zajął się kwestią dotyczącą skutków podatkowych darowizny w postaci sprzętu medycznego, otrzymanej przez zakład opieki zdrowotnej. Powstała bowiem wątpliwość, czy obdarowany zakład może korzystać ze zwolnienia podatkowego także wtedy, gdy daruje ten sprzęt innej placówce medycznej.

Dla wyjaśnienia tej kwestii skierowano wniosek o wydanie pisemnej interpretacji do właściwego dyrektora izby skarbowej. We wniosku tym spółka przedstawiła własne stanowisko, w którym uznała, że prawidłowa jest odpowiedź twierdząca.

Jej zdaniem dla uzyskania prawa do zwolnienia wystarcza fakt, iż sprzęt był wykorzystywany na cele statutowe przed jego przekazaniem nowej placówce. Fakt późniejszego zbycia w drodze darowizny nie mógł sprawić, że zwolnienie zostało utracone.

Wątpliwości dyrektora izby skarbowej

W odpowiedzi na wniosek dyrektor izby skarbowej – działając w imieniu Ministra Finansów – wydał interpretację, w której uznał, że stanowisko spółki było nieprawidłowe. Główną tezą wydanego rozstrzygnięcia, było stwierdzenie, że dochód w postaci otrzymanego sprzętu medycznego, przekazanego następnie innemu podmiotowi, nie podlega zwolnieniu, ponieważ nie został przeznaczony na działalność statutową podatnika. W konsekwencji, otrzymana darowizna – w części przekazanej innemu podmiotowi – powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym.

Spółka nie zgodziła się z interpretacją i wniosła skargę do WSA w Łodzi. Broniąc swojego stanowiska – wyrażonego we wniosku o interpretację – twierdziła, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, było przeznaczenie przedmiotu darowizny na cele działalności statutowej w zakresie ochrony zdrowia. Warunek ten został spełniony, gdyż ZOZ należący do spółki wykorzystywał otrzymany majątek do takiej właśnie działalności. Przekazanie tego majątku innemu podmiotowi nie miało znaczenia – tym bardziej, że także on był placówką medyczną.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: serwis VAT

Druga darowizna nie miała znaczenia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przyznał rację stronie skarżącej.

W pisemnym uzasadnieniu wyroku przypomniano, że skorzystanie ze zwolnienia uregulowanego w art. 17 ust. 1 pkt 4 uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch przesłanek. Po pierwsze podatnik musi prowadzić działalność statutową wymienioną w tym przepisie, po drugie zaś, odpowiednie dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na realizację tej działalności.

Sąd stwierdził, iż przekazanie przez spółkę otrzymanego sprzętu medycznego innemu podmiotowi nie oznacza, że sprzęt ów nie został przeznaczony do realizacji własnych celów statutowych spółki. Warunek ten został bowiem spełniony jeszcze przed tym przekazaniem. Tym samym, jak wynika z pisemnego uzasadnienia wyroku, darowizna dokonana przez spółkę nie miała znaczenia dla prawnej oceny sprawy, niezależnie od tego, czym się jej beneficjent.

Wybór przepisów

Ustawa o CIT

Art. 17. 1. Wolne od podatku są:
4) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Źródło: taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK