| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy darowizna sprzętu medycznego korzysta ze zwolnienia w CIT gdy sprzęt zostanie darowany następnie innemu podmiotowi

Czy darowizna sprzętu medycznego korzysta ze zwolnienia w CIT gdy sprzęt zostanie darowany następnie innemu podmiotowi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zajął się kwestią dotyczącą skutków podatkowych darowizny w postaci sprzętu medycznego, otrzymanej przez zakład opieki zdrowotnej. Powstała bowiem wątpliwość, czy obdarowany zakład może korzystać ze zwolnienia podatkowego także wtedy, gdy daruje ten sprzęt innej placówce medycznej.

1. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, wolne od podatku dochodowego są m.in. dochody podatników, których celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia – w części przeznaczonej na ten cel. Zwolnienie to obejmuje także darowizny w postaci sprzętu medycznego, otrzymane przez zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ-y).

2. ZOZ zachowuje prawo do korzystania z powyższego zwolnienia także wtedy, gdy – w drodze dalszej darowizny – przekazał otrzymany sprzęt podmiotowi trzeciemu. Zasadniczym warunkiem jest to, by przed dokonaniem tej dalszej darowizny, sam ZOZ wykorzystywał otrzymany sprzęt do celów ochrony zdrowia.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku WSA w Łodzi z 11 lutego 2010 r (sygn. I S.A./Łd 1065/09). 

Darowizna w postaci sprzętu medycznego a dochód u obdarowanego ZOZ-u

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła zakład opieki zdrowotnej (ZOZ). Zakład ten otrzymał sprzęt medyczny w drodze darowizny. Przy składaniu zeznania CIT-8 spółka uznała, że otrzymany sprzęt należy do przychodów zwolnionych z opodatkowania CIT.

Podstawą takiego stanowiska był art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem, wolne od podatku dochodowego są m.in. dochody podatników, których celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia – w części przeznaczonej na ten cel.

Spółka uznała, że skoro prowadzi ZOZ, którego celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, to może skorzystać z powyższego zwolnienia w odniesieniu do otrzymanej darowizny. Podejście to nie było kwestionowane na żadnym etapie późniejszego sporu. Przypominamy jednak, że możliwość korzystania ze zwolnienia uregulowanego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, może się wiązać z pewnymi komplikacjami, zwłaszcza gdy ZOZ jest własnością spółki, a więc podmiotu niepublicznego.

Jednakże, istota kontrowersji, która została rozstrzygnięta wzmiankowanym na wstępie wyrokiem z 11 lutego 2010 r. dotyczyła tego, że wkrótce po otrzymaniu darowizny, spółka – również w drodze darowizny – przekazała otrzymany sprzęt podmiotowi trzeciemu. Był to inny, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, powstały na skutek przekształceń własnościowych w służbie zdrowia. 

Wspomniana druga darowizna zrodziła wśród pracowników spółki pytanie, czy – po jej wykonaniu - spółka zachowała prawo do zwolnienia wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK