| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Odsetki od środków na zfron nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego

Odsetki od środków na zfron nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 18 maja 2010 r. wyrok (sygn. II FSK 55/09) dotyczący skutków podatkowych, jakie wiążą się z naliczonymi odsetkami od środków na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Katalog wyłączeń jest zamknięty

Skarga nie przekonała WSA do racji spółki i dlatego została oddalona (wyrok WSA w Warszawie z 29 października 2008 r., sygn. VIII SA/Wa 336/08). Zdaniem sądu, organy podatkowe prawidłowo przyjęły, że sporne przychody odsetkowe podlegają opodatkowaniu, bo nie zostały wymienione w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, który ma charakter katalogu zamkniętego.

Sąd stwierdził też, że powoływany przez spółkę art. 33 ust. 2 pkt 4 ustawy o rehabilitacji nie ma znaczenia dla oceny sprawy, gdyż nie jest to przepis regulujący kwestie podatkowe. Jak uznano w wyroku, odsetki od środków na zfron – bez wątpienia – zwiększają aktywa spółki i dlatego są jej przychodem.

Spółka w dalszym ciągu nie mogła się pogodzić z niekorzystnym obrotem sprawy i dlatego złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednakże, po rozpatrzeniu tej skargi, NSA postąpił tak samo, jak organy podatkowe i sąd pierwszej instancji, a więc uznał, że spółka nie ma racji.

Dlatego też, w wyroku z 18 maja 2010 r., NSA oddalił skargę kasacyjną. W ustnym uzasadnieniu wyroku powtórzono, że wyłączenie przychodu z podstawy opodatkowania może nastąpić tylko wtedy, gdy istnieje ku temu wyraźna podstawa prawna. Taką podstawę dawać może art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, który zawiera zamknięty katalog przysporzeń, które są wyłączana z przychodów w rozumieniu podatkowym. Odsetki od zfron nie zostały do tego katalogu włączone, więc powinny być opodatkowane.

Wybór przepisów - Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Art. 33. 1. Prowadzący zakład pracy chronionej tworzy zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zwany dalej "funduszem rehabilitacji".
2. Fundusz rehabilitacji tworzy się w szczególności:
(...) 4) z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku funduszu rehabilitacji.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »