REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki od środków na zfron nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego

Grzegorz Rogala
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 18 maja 2010 r. wyrok (sygn. II FSK 55/09) dotyczący skutków podatkowych, jakie wiążą się z naliczonymi odsetkami od środków na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

1. Odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym prowadzonym dla zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) nie zostały wymienione w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, a przepis ten zawiera zamknięty katalog przysporzeń, które nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu ustawy podatkowej.

2. Tym samym, wspomniane powyżej odsetki powinny być uwzględniane przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Powyższe stwierdzenia to zasadnicza tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 maja 2010 r. (sygn. II FSK 55/09).

Autopromocja

Odsetki pod lupą organów

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej zakład pracy chronionej. W spółce tej przeprowadzono kontrolę podatkową, która zakończyła się ustaleniem, że – składając deklarację CIT-8 za 2004 r. – spółka zaniżyła przychody.

Zaniżenie miało polegać na usunięciu z rachunku podatkowego otrzymanych odsetek od środków pieniężnych, zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym, prowadzonym dla zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W efekcie, organ pierwszej instancji wydał decyzję wymiarową, w której podwyższył spółce wynik podatkowy (spółka wykazała w deklaracji stratę, zaś decyzja organu doprowadziła do jej obniżenia). 

Spółka nie zgodziła się z decyzją i złożyła odwołanie. Organ odwoławczy uznał, że decyzja pierwszoinstancyjna była prawidłowa i dlatego utrzymał ją w mocy. W uzasadnieniu zauważył, że katalog przychodów, które są wyłączone z podstawy opodatkowania CIT, został przedstawiony w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ stwierdził następnie, że odsetki od środków na wyodrębnionym rachunku bankowym zfron nie zostały w tym katalogu wymienione. Dlatego też nie powinny być wyłączane z podstawy opodatkowania. 

Spółka nie zgodziła się z decyzją drugoinstancyjną i zaskarżyła ją do WSA w Warszawie. W skardze powoływała się na art. 33 ust. 2 pkt 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: „ustawa o rehabilitacji”). Przepis ten należy czytać łącznie z poprzedzającym go przepisem art. 33 ust. 1 tej samej ustawy. 

Polecamy: serwis VAT

Ten ostatni stwierdza, że podmiot prowadzący zakład pracy chronionej powinien utworzyć zfron. Z kolei powołany przez spółkę art. 33 ust. 2 pkt 4 stanowi, że wśród źródeł zasilania zfron są także odsetki od środków, które były na tym funduszu wcześniej. Brzmienie tych przepisów nie odnosi się – a przynajmniej nie odnosi się bezpośrednio – do zagadnień podatkowych.

Polecamy: serwis Koszty

Katalog wyłączeń jest zamknięty

Skarga nie przekonała WSA do racji spółki i dlatego została oddalona (wyrok WSA w Warszawie z 29 października 2008 r., sygn. VIII SA/Wa 336/08). Zdaniem sądu, organy podatkowe prawidłowo przyjęły, że sporne przychody odsetkowe podlegają opodatkowaniu, bo nie zostały wymienione w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, który ma charakter katalogu zamkniętego.

Sąd stwierdził też, że powoływany przez spółkę art. 33 ust. 2 pkt 4 ustawy o rehabilitacji nie ma znaczenia dla oceny sprawy, gdyż nie jest to przepis regulujący kwestie podatkowe. Jak uznano w wyroku, odsetki od środków na zfron – bez wątpienia – zwiększają aktywa spółki i dlatego są jej przychodem.

Spółka w dalszym ciągu nie mogła się pogodzić z niekorzystnym obrotem sprawy i dlatego złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednakże, po rozpatrzeniu tej skargi, NSA postąpił tak samo, jak organy podatkowe i sąd pierwszej instancji, a więc uznał, że spółka nie ma racji.

Dlatego też, w wyroku z 18 maja 2010 r., NSA oddalił skargę kasacyjną. W ustnym uzasadnieniu wyroku powtórzono, że wyłączenie przychodu z podstawy opodatkowania może nastąpić tylko wtedy, gdy istnieje ku temu wyraźna podstawa prawna. Taką podstawę dawać może art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, który zawiera zamknięty katalog przysporzeń, które są wyłączana z przychodów w rozumieniu podatkowym. Odsetki od zfron nie zostały do tego katalogu włączone, więc powinny być opodatkowane.

Wybór przepisów - Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Art. 33. 1. Prowadzący zakład pracy chronionej tworzy zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zwany dalej "funduszem rehabilitacji".
2. Fundusz rehabilitacji tworzy się w szczególności:
(...) 4) z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku funduszu rehabilitacji.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA