| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy straty spółki przejętej mają wpływ na rozliczenia podatkowe spółki przejmującej

Czy straty spółki przejętej mają wpływ na rozliczenia podatkowe spółki przejmującej

Na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. strat przedsiębiorców przejmowanych. Przepis ten dotyczy również sytuacji, w której spółka kapitałowa przejmuje inną spółkę kapitałową w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych.

W odpowiedzi na wniosek, dyrektor IS wydał interpretację, w której uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Okazało się zatem, że argumentacja odwołująca się do „dwóch etapów” obliczania podstawy opodatkowania była dla dyrektora nieprzekonująca. Dyrektor uznał więc – zgodnie z utartą praktyką – że art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT uniemożliwia rozliczanie straty wykazanej przez spółkę przejętą. Spółka nie zgodziła się z tym stanowiskiem i wniosła skargę do WSA.

Sąd przyznał rację dyrektorowi IS i skargę oddalił. W pisemnym uzasadnieniu wyroku stwierdził, że dyrektor właściwie zinterpretował art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT jako przepis wykluczający możliwość rozliczania straty spółki, która została przejęta.

WSA stwierdził też, że celem tego przepisu było zablokowanie nadużyć polegających na tworzeniu spółek wykazujących straty, które następnie byłyby odliczane od dochodów następców prawnych.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK