| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy odsetki od lokat bankowych są przychodem spółdzielni

Czy odsetki od lokat bankowych są przychodem spółdzielni

Gdy spółdzielnia mieszkaniowa wypracuje nadwyżki finansowe, to odsetki od rachunków i lokat bankowych, pochodzące z takich właśnie nadwyżek, są wolne od podatku dochodowego. Warunkiem zwolnienia jest jednak to, by te odsetki były przeznaczone na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

Tak uznał WSA we Wrocławiu w wyroku z 4 sierpnia 2010 roku (sygn. I SA/Wr 625/10).

Oszczędna spółdzielnia

Sprawa dotyczyła spółdzielni mieszkaniowej, która – zwykłą koleją rzeczy – posiada w swoich zasobach m. in. lokale mieszkalne. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, osoby zajmujące te lokale uiszczają opłaty określone w statucie.

Celem tych opłat jest pokrywanie kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości należących do spółdzielni.

Zdarza się przy tym, że wspomniane powyżej koszty są niższe niż suma opłat, jakie spółdzielnia pobrała od członków. W ten sposób powstają nadwyżki finansowe, które są lokowane na oprocentowanych kontach bankowych (lokatach).

W ten sposób spółdzielnia uzyskuje dodatkowe przychody odsetkowe, z którymi wiążą się pewne wątpliwości w sferze prawa podatkowego. Koncentrują się one wokół art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT. Jest to regulacja, która przewiduje, że zwolnione z podatku są m.in. dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na utrzymanie posiadanych zasobów.

Polecamy: serwis Koszty

Na tym tle, już dawno temu zarysowała się kontrowersja na temat zakresu powyższego zwolnienia. W sprawie, którą zajmował się sąd wrocławski, kwestią sporną było pytanie, czy zwolnienie to może dotyczyć dochodów z tytułu odsetek bankowych od środków pochodzących z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczonych na cele związane z gospodarką tymi zasobami.

Zarząd spółdzielni postanowił wyjaśnić tę kwestię za pomocą wniosku o interpretację do właściwego dyrektora izby skarbowej.

We wniosku wyrażono pogląd, że wspomniane powyżej odsetki stanowią dochód zwolniony z opodatkowania, gdyż są dochodami uzyskanymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zdaniem spółdzielni, racjonalne prowadzenie gospodarki zasobami mieszkaniowymi wymaga zdeponowania posiadanych nadwyżek finansowych na lokatach terminowych.

Dlatego też, jak stwierdził podatnik, odsetki uzyskane z tak ulokowanych środków są dochodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Dyrektor IS: odsetki z lokat nie stanowią przychodów z gospodarki mieszkaniowej

Dyrektor izby skarbowej wydał interpretację, w której nie zgodził się ze stanowiskiem spółdzielni. Jego zdaniem, za dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi uznać można np. dochody powiązane z budynkami mieszkalnymi, pomieszczeniami znajdującymi się w budynku mieszkalnym lub poza nim, bądź z urządzeniami lub uzbrojeniem terenu, na którym znajdują się budynki spółdzielni.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK