| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Co to są przychody ze wspólnego źródła

Co to są przychody ze wspólnego źródła

Jeżeli spółka kapitałowa (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna) albo inny podatnik podatku dochodowego od osób prawnych uzyskuje przychody ze źródła, które jest jednocześnie źródłem przychodów dla innych podatników mówimy, że uzyskuje ona przychody ze wspólnego źródła.

Podatnicy uczestniczący ze wspólnym źródle przychodów mogą być podatnikami zarówno podatku dochodowego od osób prawnych, jak również podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych. Wspólne źródło może być dla podatnika jedynym źródłem przychodu albo jednym z wielu źródeł przychodu.

Przychody ze wspólnego źródła każdy wspólnik (podatnik posiadający udział we wspólnym źródle) sumuje z przychodami uzyskiwanymi z innych źródeł. Przychód z takiego źródła sumuje z pozostałymi przychodami proporcjonalnie do posiadanych we wspólnym źródle udziałów.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Jeżeli podatnik posiada 25% udziałów we wspólnym źródle, również 25% uzyskanego wspólnego przychodu łączy z pozostałymi przychodami.

W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady tej nie zastosują jednak spółki uznawane za osoby prawne w państwie siedziby lub zarządu, w którym podlegają opodatkowaniu w stosunku do całości swoich dochodów.

W taki sam sposób podatnik rozliczy związane ze wspólnym źródłem:

  • koszty uzyskania przychodów,
  • wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów,
  • zwolnienia i ulgi podatkowe,
  • obniży dochód, podstawę opodatkowania lub podatek.

Przychody ze wspólnego źródła przychodu to:

1. Przychód z udziału w spółce niebędącej osobą prawną

Są to spółki cywilne, jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne. Spółki niebędące osobami prawnymi nie są podatnikami podatku CIT. Podatek od dochodu uzyskanego przez takie spółki płacą ich wspólnicy, którzy stosownie do posiadanego przez siebie statusu są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych lub fizycznych.

2. Wspólna własność

Współwłasność występuje jeżeli własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Źródłem wspólnej własności mogą być rzeczy ruchome oraz nieruchomości.

Przepisy prawa cywilnego znają dwa rodzaje współwłasności - współwłasność ułamkową oraz współwłasność łączną.

3. Wspólne przedsięwzięcie

Są to projekty, w których uczestniczą co najmniej dwa podmioty nie tworzące żadnej formalnej struktury organizacyjnej, np. spółki. Celem realizowanego projektu jest udział uczestniczących w projekcie podmiotów w zysku, który może być efektem wspólnego działania.

4. Wspólne posiadanie

Wspólne posiadanie to sytuacja, w której rzecz znajduje się w posiadaniu więcej niż jednego podmiotu. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Przychód ze wspólnego posiadania powstanie, gdy współposiadający są albo tylko posiadaczami samoistnymi albo tylko posiadaczami zależnymi. Przychód nie powstanie, jeżeli posiadacz samoistny odda rzecz w posiadanie zależne.

5. Wspólne użytkowanie rzeczy lub praw majątkowych

Użytkowanie to każdy przypadek korzystania i pobierania pożytków z rzeczy lub prawa, niezależnie od tego, na jakiej podstawie prawnej to następuje, a więc również z umowy najmu albo dzierżawy.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Podstawa prawna:
- art. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 195, art. 252, art. 336 ustawy z 24 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK