| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Kiedy powstaje przychód z najmu

Kiedy powstaje przychód z najmu

Spółka zajmuje się wynajmem pomieszczeń magazynowych. Umowy najmu są zawierane na kilka lat, niekiedy na rok albo dwa lata. Strony umawiają się, że płatności czynszowe będę realizowane w przypadku umów krótszych co pół roku, a w przypadku umów wieloletnich – raz w roku. Kiedy spółka powinna zaewidencjonować przychód z najmu.

W przedstawionej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 3c ustawy CIT, który stanowi: „Jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku”.

Zgodnie z powołanym przepisem strony mogą się umówić, że usługa świadczona na rzecz jednej ze stron będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych. Najlepiej jeżeli ustalenie takie zostanie dokonane w umowie. Strony mogą więc ustalić, że płatności będą dokonywane co miesiąc, kwartał, pół roku.

Ustawodawca ograniczył jedynie, że okres rozliczeniowy nie może trwać dłużej niż rok, a więc płatności z tytułu wykonanej umowy nie mogą być realizowane rzadziej niż raz w roku. Innymi słowy, przynajmniej raz w roku podatnik musi rozpoznać przychód z tytułu usług rozliczanych okresowo.

Oznacza to, że nasza spółka wynajmująca magazyny mogła umówić się ze swoimi kontrahentami co do rozliczeń z tytułu czynszu co pół roku albo jeden raz w roku. Musi jedynie pamiętać, że okres rozliczeniowy nie może trwać dłużej niż jeden rok.

W przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego przyjęty w umowie albo w wystawionej fakturze. O ile więc w umowie ustalimy, że usługa będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych i określimy długość okresów rozliczeniowych to z wystawionej faktury może jedynie wynikać długość okresu rozliczeniowego (np. kwartalny czynsz).

W opisanym przypadku czynsz będzie płatny co pół roku albo raz w roku. Przychód powstanie więc ostatniego dnia każdego okresu rozliczeniowego, a więc w ostatnim dniu półrocza albo w ostatnim dniu roku.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Warto również wspomnieć, że usługa może być rozliczna w jednym roku podatkowym, ale również w dwóch latach podatkowych. Z uwagi na moment rozpoznawania przychodu nie ma znaczenia jak ustalimy okres rozliczeniowy.

Przychód podatkowy powstaje bowiem zawsze na koniec okresu rozliczeniowego ustalonego przez strony, a więc podatnik nie może rozpoznawać przychodu na koniec roku podatkowego. Oczywiście rozpozna przychód na koniec roku podatkowego, jeśli w tym dniu upływa też okres rozliczeniowy.

Polecamy: serwis Koszty

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »