| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy kara umowna jest przychodem

Czy kara umowna jest przychodem

Kontrahenci mogą postanowić w umowie, że naprawienie szkody powstałej na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej tzw. kary umownej. Czy otrzymana kara umowna stanowi przychód podatnika podatku dochodowego od osób prawnych?

Kara umowna służy więc zabezpieczeniu wykonania umowy przez podmioty (strony umowy). Kontrahent zapłaci karę umowną (umówioną kwotę pieniężną), jeśli nie wykona swojego zobowiązania albo wykona je nienależycie (wadliwie, z przekroczeniem terminu).

W ustawie o CIT brak definicji przychodu. Z przepisów wynika, że przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. W ustawie wymieniono przykładowe przysporzenia, których otrzymanie skutkuje powstaniem przychodu, a brzmienie przepisu: „przychodami są w szczególności: (...)" wskazuje, że w ustawie wymieniono jedynie przykładowe przychody.

Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się natomiast także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Tak szeroko określony zakres przysporzeń, które stanowią przychody wskazuje, że również otrzymane przez przedsiębiorcę kary umowne stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Kolejną istotną kwestią do rozstrzygnięcia jest ustalenie daty powstania przychodu z tytułu otrzymanej kary umownej.
Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Ta ogólna zasada określenia daty powstania przychodu z działalności gospodarczej nie będzie jednak miała zastosowania przy określeniu daty powstania przychodu z tytułu kar umownych.

Z wypłatą kary umownej nie jest związane wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego, wykonanie usługi albo częściowe wykonanie usługi.

Polecamy: Jak założyć firmę

Dla innych przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji za datę powstania przychodu uznaje się datę otrzymania zapłaty. W takich przypadkach przychód powstanie zgodnie z metodą kasową, a więc w dniu otrzymania zapłaty. Przychód z tytułu kary umownej powstanie więc w momencie jej otrzymania, czyli zapłaty kary.

Podstawa prawna
- art. 12 ust. 1 pkt 1, ust. 3, ust. 3e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 483 ustawy z 24 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »