| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Jak ustalić datę powstania przychodu z tytułu zasądzonych kosztów sądowych

Jak ustalić datę powstania przychodu z tytułu zasądzonych kosztów sądowych

Spółka z o.o. zajmuje się handlem artykułami biurowymi. W lipcu tego roku spółka wygrała proces z dłużnikiem o zapłatę należności za dostarczony towar. Sąd zasądził na jej rzecz koszty sądowe. Czy zasądzone koszty sądowe są przychodem z działalności gospodarczej i kiedy spółka powinna zaewidencjonować powstały z tego tytułu przychód.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu lecz podaje przykładowe sytuacje, w których u podatników powstaje przychód. Na to, że ustawowy katalog przychodów nie ma charakteru zamkniętego, wskazuje użyte w ustawie o CIT określenie “w szczególności”.

Przychodami są m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy, praw lub świadczeń, wartości umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, wartość zwróconych wierzytelności, które uprzednio zostały odpisane jako nieściągalne lub umorzone i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Tak szeroko określony zakres przysporzeń, które stanowią przychody wskazuje, że również zasądzone na rzecz spółki koszty sądowe stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zauważyć należy, że brak jednoznacznej oceny, co do charakteru kosztów sądowych. Można argumentować, że skoro koszty sądowe zostały zasądzone w wyniku toczącego się postępowania związanego z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą, to zasądzone koszty są przychodem z tej działalności. Znane są również poglądy zgodnie z którymi koszty sadowe wchodzą w skład kosztów procesu obejmujących koszty niezbędne do celowego dochodzenia prawa i celowej obrony (art. 98 kodeksu postępowania cywilnego) i posiadają wyłącznie procesowy charakter (patrz wyrok NSA z 30 marca 2004 r. sygn. akt FSK 93/04).

Podkreślić jednak należy, że w świetle obowiązujących przepisów określających datę powstania przychodu rozważania te nie mają znaczenia. Przychód powstały z tytułu zasądzonych kosztów sądowych powstanie w dniu ich faktycznego otrzymania, nawet jeżeli uznamy, że koszty sądowe pochodzą z działalności gospodarczej.

Do kosztów sądowych nie zastosujemy bowiem ogólnej zasady określania daty powstawania przychodu z działalności gospodarczej. Stanowi ona, że za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Z zapłatą kosztów sądowych nie jest związane wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego, wykonanie usługi albo częściowe wykonanie usługi. A dla innych przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji za datę powstania przychodu uznaje się datę otrzymania zapłaty. Przychód z tytułu otrzymanych kosztów sądowych powstanie więc zgodnie z metodą kasową w momencie ich otrzymania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK