| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy spółka wypłacając dywidendę rzeczową osiąga przychód?

Czy spółka wypłacając dywidendę rzeczową osiąga przychód?

Spółka kapitałowa wypłacając dywidendę w formie przekazania nieruchomości zdaniem fiskusa osiąga przychód. WSA stają w tej sprawie po stronie podatników twierdzących, że przychód z wypłaty dywidendy powstaje tylko po stronie udziałowca albo akcjonariusza, a nie wypłacającej dywidendę spółki akcyjnej albo z o.o..

7 kwietnia 2011 r. zapadł korzystny dla podatników wyrok WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 98/11) w sprawie tzw. dywidendy rzeczowej.

Nie jest on jeszcze prawomocny i ostateczna interpretacja spornych między podatnikami a fiskusem przepisów musi poczekać na wyrok albo uchwałę NSA.

Wcześniej także zapadały korzystne dla spółek wypłacających dywidendę rzeczową wyroki sądów administracyjnych:
- wyrok WSA w Kielcach z 25 marca 2010 r. (sygn. akt I SA/Ke 120/10),
- wyrok WSA we Wrocławiu z 23 lutego 2011 r. (sygn. akt I SA/Wr 1461/10),
- wyrok WSA w Warszawie z 20 stycznia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1916/08).

Spółka z o.o. ma jednego wspólnika posiadającego 100% udział w kapitale zakładowym. Kapitał zakładowy składa się ze 100 udziałów. Spółka dysponuje niepodzielonym zyskiem z lat ubiegłych zgromadzonym na kapitale rezerwowym oraz zyskiem za 2009 r. Zgromadzenie Wspólników podejmie uchwałę o rozwiązaniu kapitału zapasowego i wypłacie z niego dywidendy w formie rzeczowej lub pieniężnej oraz w wypłacie w tej samej formie dywidendy za 2009 r.

Część dywidendy zostanie wypłacona wspólnikowi w postaci pieniężnej ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym lub w kasie. Pozostałą część dywidendy spółka wypłaci w postaci rzeczowej w formie posiadanych nieruchomości lub też, o ile taka będzie wola Zgromadzenia Wspólników, rzeczy ruchomych. Rzeczowe składniki majątku spółki wypłacone jako dywidenda wycenione zostały w wartości rynkowej przez rzeczoznawcę majątkowego posiadającego stosowne uprawnienia.

Polecamy:Kiedy zapłacimy CIT od przychodów

Spółka ze wspólnikiem nie będzie zawierała żadnej umowy o charakterze umowy sprzedaży lub podobnych uregulowanych w art. 535 kodeku cywilnego. Dywidenda wypłacona zostanie wspólnikowi na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników o podziale zysku i wypłacie dywidendy.

Uchwała będzie przewidywała, czy i jaka część dywidendy zostanie wypłacona w formie pieniężnej, a jaka w formie niepieniężnej. Zgromadzenie Wspólników określi też jakie rzeczowe składniki majątku (nieruchomości) spółki zostaną wydane wspólnikowi tytułem dywidendy.

Wypłata dywidendy niepieniężnej ma taki sam charakter jak wypłata dywidendy pieniężnej. W wyniku jej wypłaty dochodzi do wypełnienia obowiązku przez spółkę na rzecz jej wspólnika i nie ma miejsca żadne świadczenie ze strony wspólnika na rzecz spółki. Spółka z o.o. realizując swój obowiązek, wypłaca wspólnikowi posiadane przez siebie środki pieniężne, natomiast w przypadku dywidendy niepieniężnej wypłaci posiadane przez siebie rzeczy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »