| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

Odsetki otrzymane w ramach umowy cash poolingu od środków pieniężnych uzyskanych z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, tj. ze sprzedaży wyrobów wymienionych w zezwoleniu strefowym, podlegają zaliczeniu do przychodów strefowych i korzystają ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT.).

Dochody z takiej działalności mają jednak charakter pochodny w stosunku do dochodów z działalności podstawowej. Zdaniem Dyrektora, powinny być zatem kwalifikowane do tej działalności, której dotyczą.

Omawiana interpretacja jest kolejną, która podaje taką ogólną zasadę kwalifikowania przychodów i kosztów odsetek powstających w związku z uczestnictwem w cash poolingu. Dobrze, że organ wychodzi tu poza wąskie podejście i pozwala na kwalifikowanie do działalności strefowej również dochodów, które są z nią związane w sposób pośredni.

Przychód i dochód to nie to samo

Podobne podejście ugruntowało się już również np. w stosunku do odsetek powstających na rachunku bieżącym – a cash pooling może być przecież traktowany jako bardziej efektywna forma zarządzania środkami na rachunku bieżącym.

Zastosowanie takiej interpretacji w praktyce może jednak rodzić szereg problemów natury technicznej. W praktyce rzadko zdarza się, aby podatnik prowadził wyłącznie działalność strefową – zazwyczaj choć w niewielkim stopniu prowadzi również działalność pozastrefową, wykraczającą poza zakres uzyskanego zezwolenia strefowego.

W takim przypadku środki przekazywane do systemu cash poolingu mogą dotyczyć obu rodzajów działalności (szczególnie, że w większości przypadków dla obu typów działalności prowadzony jest wspólny rachunek bankowy). Ponieważ ze zwolnienia z CIT mogą korzystać tylko odsetki powstające w związku z działalnością strefową, pojawia się problem, jak wydzielić tę część przychodów z tytułu odsetek, która dotyczy wyłącznie działalności strefowej. Na ten temat organ się nie wypowiada.

Przychody muszą być alokowane bezpośrednio do danego rodzaju działalności – przepisy nie dopuszczają tu możliwości stosowania kluczy alokacji.

W związku z tym, jednym z możliwych sposobów podziału wydaje się być prowadzenie odrębnych rachunków bankowych dla działalności strefowej i pozastrefowej, i kalkulowanie odsetek dla poszczególnych rachunków oddzielnie.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »