| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Jakie są skutki podatkowe zwrotu pobranej nienależnie kary umownej?

Jakie są skutki podatkowe zwrotu pobranej nienależnie kary umownej?

Kary umowne stanowią niestety nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej i zapewne niewielu przedsiębiorców nie miało jeszcze z nimi do czynienia. Kary te zazwyczaj wywołują konflikty pomiędzy stronami danej umowy i czasami ich rozwiązanie następuje na drodze sądowej.

Wyrokiem sądu jesteśmy czasami zmuszeni do dokonania zwrotu pobranej wcześniej kary umownej, gdyż zdaniem sądu była ona niesłusznie przez nas pobrana.

Wyrok taki (poza palpitacją serca) w sposób oczywisty ma swoje reperkusje podatkowe, a w szczególności na gruncie podatków dochodowych.

Zwrócona kontrahentowi, otrzymana wcześniej kara umowna, nie może stanowić kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez podatnika działalności. Kwota ta stanowi bowiem zwrot niesłusznie otrzymanej przez niego, a zatem nienależnej mu kary umownej, a nie wydatek poniesiony tytułem uzyskania przychodu, bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu.

W myśl powyższego, rozliczenia dokonanego zwrotu kary umownej należy zatem dokonać poprzez korektę wykazanych wcześniej przychodów, a więc należy skorygować przychód podatkowy za rok, w którym zaliczono daną karę do przychodów podatkowych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają przepisów regulujących zasady dokonywania korekty przychodów. Nie zawierają także uregulowań dotyczących momentu powiększenia (zmniejszenia) przychodów, tj. wskazujących czy przychód powiększa się (pomniejsza) w dacie zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wielkości przychodu (wystawienia dowodu księgowego), czy też w dacie powstania przychodu należnego.

Z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT wynika, iż przychodem z działalności gospodarczej są wszelkie przysporzenia majątkowe, które są podatnikowi należne, choćby nawet nie zostały przez niego otrzymane. Jeżeli podatnik wyrokiem sądu, został zobligowany do zwrotu pobranej wcześniej od klienta kary umownej z tytułu odstąpienia od umowy, to znaczy, że w chwili otrzymania tej kary nie była ona podatnikowi należna.

Stąd w związku ze zwrotem klientowi nienależnie pobranej kary umownej, zaliczonej uprzednio do przychodów podatkowych, podatnik musi dla celów podatku dochodowego od osób prawnych skorygować wykazany w danym roku podatkowym przychód.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Źródło: indywidualna interpretacja prawa podatkowego z 24 marca 2011 r. (nr IBPBI/1/423-8/11/KB), wydana przez Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »