| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Dodatnie różnice kursowe przy wypłacie dywidendy w walucie – czy są opodatkowane CIT?

Dodatnie różnice kursowe przy wypłacie dywidendy w walucie – czy są opodatkowane CIT?

Uchwałą wspólników spółki w sprawie podziału zysku netto, część zysku przeznaczono na wypłatę dywidendy. Kwotę dywidendy w uchwale wyrażono w złotych, natomiast jej wypłata została dokonana w euro. Ponieważ po innym kursie wyceniono kwotę do wypłaty z uchwały i po innym samą wypłatę dywidendy, powstały dodatnie różnice kursowe na rozrachunkach z udziałowcami. Czy powstałe dodatnie różnice kursowe stanowią dla spółki przychód do opodatkowania CIT?

Dywidenda, jest podziałem zysku z tytułu prowadzonej działalności i sama w sobie nie przyczynia się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Wypłacona dywidenda jest rozpoznawana jako przychód udziałowców spółki, co również wskazuje na brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem na ten cel, a źródłem przychodów spółki, które będzie istniało niezależnie od tego, czy dywidenda będzie wypłacona, czy też nie.

Wypłata dywidendy, nie stanowi więc wydatku umożliwiającego powstanie przychodu, jak też nie jest związana z utrzymaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jest jedynie realizacją prawa wspólnika do udziału w zyskach. Skoro zatem dywidenda nie jest kosztem podatkowym, różnice kursowe powstałe w związku z jej wypłatą nie mają wpływu na dochód do opodatkowania, a w konsekwencji dodatnie różnice kursowe, nie stanowią przychodu do opodatkowania.

Źródło: interpretacje indywidualne:
- Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 sierpnia 2010 r. nr ITPB3/423-273/10/DK,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 12 września 2011r. nr IPTPB3/423-85/11-4/IR.

Podstawa prawna: art. 15, art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, art. 191 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »