| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Dodatnie różnice kursowe przy wypłacie dywidendy w walucie – czy są opodatkowane CIT?

Dodatnie różnice kursowe przy wypłacie dywidendy w walucie – czy są opodatkowane CIT?

Uchwałą wspólników spółki w sprawie podziału zysku netto, część zysku przeznaczono na wypłatę dywidendy. Kwotę dywidendy w uchwale wyrażono w złotych, natomiast jej wypłata została dokonana w euro. Ponieważ po innym kursie wyceniono kwotę do wypłaty z uchwały i po innym samą wypłatę dywidendy, powstały dodatnie różnice kursowe na rozrachunkach z udziałowcami. Czy powstałe dodatnie różnice kursowe stanowią dla spółki przychód do opodatkowania CIT?

Różnice kursowe mające wpływ na wysokość podstawy opodatkowania, powstają gdy:
- wartość przychodu należnego w walucie obcej w dniu jego powstania dla celów podatkowych jest inna, niż jego wartość w dniu faktycznego otrzymania;
- wartość kosztu podatkowego w walucie obcej w dniu jego zarachowania jest inna, niż jego wartość w dniu zapłaty;
- wartość środków (wartości pieniężnych) w walucie obcej w dniu ich wpływu na rachunek bankowy jest inna, niż ich wartość w dniu wypływu z tego rachunku.

Dodatnie różnice kursowe powstają m.in., jeżeli wartość:

1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu, jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy dodatnie różnice kursowe, powstające w związku z wypłatą w walucie obcej dywidendy określonej w uchwale w walucie krajowej, stanowią dla spółki przychód do opodatkowania CIT - należy ustalić, czy wypłaconą dywidendę spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych.

Przypomnijmy, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z powyższego przepisu wynika, że aby wydatek można było uznać za koszt podatkowy, między nim a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy.

O związku takim można mówić, gdy wydatek bezpośrednio wpływa na osiągnięcie konkretnego przychodu. Nie zawsze jednak poniesiony wydatek, choć pozostaje niewątpliwie w związku z prowadzoną działalnością, może być powiązany z konkretnym przychodem.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Polecamy: Dywidenda - zysk dla wspólników spółki z o.o.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »