| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Jeżeli polska spółka obejmuje udziały w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej - przychodem podatkowym polskiej spółki jest nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej. Jest tak również w sytuacji, gdy rynkowa wartość przedmiotu wkładu jest wyższa od nominalnej wartości udziałów obejmowanych za wnoszony wkład.

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i objęcie w zamian za ten wkład udziałów (akcji) skutkuje powstaniem przychodu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, jest nim nominalna wartość udziałów (akcji) objęta w zmian za dokonany aport. Do ustalenia wartości wskazanego przychodu stosuje się także art. 14 ust. 1-3 ustawy o CIT.

W analizie tej kwestii, kluczowe znaczenie ma pojęcie „nominalnej wartość udziałów (akcji)”. Zgodnie z zasadą racjonalnego ustawodawcy, użycie zwrotu „nominalna wartość udziałów (akcji)” wyklucza zastosowanie innej wartości, przykładowo rynkowej.

Wartość nominalna jest wielkością stałą i obiektywną, która bezpośrednio wynika z umowy lub statutu spółki. Zmiana wysokości nominalnej udziałów (akcji) może zaś nastąpić wyłącznie w trybie przewidzianym w Kodeksie spółek handlowych.

Należy podkreślić, iż ustalenie przychodu w wysokości innej niż nominalna wartość objętych udziałów prowadziłoby do podwójnego opodatkowania.

Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o CIT, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji). W rezultacie, podatnik od tego samego dochodu płaciłby podatek zarówno w momencie wniesienia aportu jak i sprzedaży udziałów (akcji) objętych w zamian za ten wkład.

Marta Siedlecka jest starszym konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK