| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Jeżeli polska spółka obejmuje udziały w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej - przychodem podatkowym polskiej spółki jest nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej. Jest tak również w sytuacji, gdy rynkowa wartość przedmiotu wkładu jest wyższa od nominalnej wartości udziałów obejmowanych za wnoszony wkład.

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i objęcie w zamian za ten wkład udziałów (akcji) skutkuje powstaniem przychodu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, jest nim nominalna wartość udziałów (akcji) objęta w zmian za dokonany aport. Do ustalenia wartości wskazanego przychodu stosuje się także art. 14 ust. 1-3 ustawy o CIT.

W analizie tej kwestii, kluczowe znaczenie ma pojęcie „nominalnej wartość udziałów (akcji)”. Zgodnie z zasadą racjonalnego ustawodawcy, użycie zwrotu „nominalna wartość udziałów (akcji)” wyklucza zastosowanie innej wartości, przykładowo rynkowej.

Wartość nominalna jest wielkością stałą i obiektywną, która bezpośrednio wynika z umowy lub statutu spółki. Zmiana wysokości nominalnej udziałów (akcji) może zaś nastąpić wyłącznie w trybie przewidzianym w Kodeksie spółek handlowych.

Należy podkreślić, iż ustalenie przychodu w wysokości innej niż nominalna wartość objętych udziałów prowadziłoby do podwójnego opodatkowania.

Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o CIT, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji). W rezultacie, podatnik od tego samego dochodu płaciłby podatek zarówno w momencie wniesienia aportu jak i sprzedaży udziałów (akcji) objętych w zamian za ten wkład.

Marta Siedlecka jest starszym konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK