| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Spółdzielnia przekazuje wspólnocie mieszkaniowej swój majątek – czy musi płacić CIT?

Spółdzielnia przekazuje wspólnocie mieszkaniowej swój majątek – czy musi płacić CIT?

Spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi oraz lokalami użytkowymi. W związku z powstaniem wspólnoty mieszkaniowej zamierza podpisać z nią umowę o zarząd powierzony i przekazać posiadany majątek, na który składają się uzyskany wynik dodatni z poprzednich lat i fundusz remontowy. Czy to przekazanie majątku spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)?

Obowiązek podatkowy

Zgodnie z przepisami ustawy opodatkowaniu podlega dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został osiągnięty. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w danym roku podatkowym (art. 7 ustawy).

Nie istnieje wyczerpująca lista przychodów, które muszą być opodatkowane. W art. 12 ustawy znajduje się jedynie otwarty katalog zdarzeń, które są przychodem podatkowym.

Natomiast ten sam artykuł w dalszej części wymienia rodzaje przysporzeń, które takim przychodem podatkowym nie będą.

Aby dane przysporzenie mogło być uważane za przychód musi mieć charakter ostateczny, co oznacza, że majątek danej osoby rzeczywiście dzięki temu się powiększył, a ona może tym przychodem swobodnie dysponować.

Wszystkie środki pieniężne jakie wpływają na konto Spółdzielni Mieszkaniowej - bez względu na źródło ich pochodzenia - stanowią przychód w rozumieniu przepisów ustawy.

Dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi (np. czynsze, opłaty) w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów (z wyjątkiem dochodów uzyskanych z innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi działalności gospodarczej) stanowią przychody i są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

Dochód uzyskany z  działalności w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jeżeli został przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, jest wolny od podatku.

W związku z tym dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody z innej niż ta działalności (nawet wówczas, gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych) podlegają opodatkowaniu (art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy).

Ponadto, wcześniej zadeklarowany dochód na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych należy wydać w konkretnym terminie.

Koszt podatkowy  

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (art. 15 ust. 1 ustawy).

Aby dany koszt uznać za koszt uzyskania przychodu:                                                                             
a) musi być poniesiony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,                                                 
b) ma lub może mieć wpływ na wysokość osiąganych przychodów,                                                       
c) nie jest wymieniony w katalogu umieszczonym w art. 16 ust. 1 ustawy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »