| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Były pracownik zwraca dofinansowanie – skutki w CIT

Były pracownik zwraca dofinansowanie – skutki w CIT

Bywa, że odejście pracownika pociąga za sobą rozliczenia, wykraczające poza zobowiązania wynikające z prawa pracy. Przykładem są skutki umowy, w której pracodawca zobowiązał się do finansowania kosztów kształcenia pracownika, a pracownik postanowił rozwiązać stosunek pracy przed odpracowaniem uzgodnionego okresu. Jakie skutki w CIT mają roszczenia pracownika w takiej sytuacji.

1. Zdarza się niekiedy, że po wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracownika, pracodawcy przysługuje roszczenie o zwrot kosztów poniesionych na jego kształcenie. Wspomniany zwrot powinien być zaliczony do przychodów pracodawcy w momencie, w którym stał się należny. 

2. Jeżeli w przyszłości okaże się, że zwrot został zawyżony i wymaga korekty, korekta powinna być odniesiona do roku podatkowego, w którym dokonano pierwotnego zarachowania przychodu. 

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 listopada 2011 r. (sygn. IPTPB3/423-210/11-2/GG), wydanej w imieniu Ministra Finansów. 

Podnoszenie kwalifikacji: skutki uboczne 

Sprawa dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która w przeszłości zawarła z jednym z pracowników – umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z tą umową, w latach 2006 – 2009 pokrywała koszty jego kształcenia. Poniesione w ten sposób wydatki zaliczała do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wydatki na kształcenie pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów

W 2010 r. pracownik wypowiedział umowę o pracę, co oznaczało, że – zgodnie z tą samą umową – będzie zobowiązany do zwrotu zwaloryzowanych kosztów kształcenia w części, która nie została odpracowana.

Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia?

Z początku spółka uznała, że kwota należnego zwrotu wynosi ok. 11 tys. zł. W związku z tym potrąciła tę kwotę z wynagrodzenia za trzy miesiące 2010 r., jakie przypadały na okres wypowiedzenia. Jednocześnie całą wartość potrąconego zwrotu zaliczyła do przychodów podatkowych.

Okazało się jednak, że nie był to koniec rozliczeń. Po wygaśnięciu stosunku pracy, pracownik uznał, że spółka zawyżyła kwotę zwrotu przez niewłaściwy sposób jej obliczenia i wniósł pozew do sądu. Sąd przyznał mu rację i stwierdził, że kwota zwrotu została zawyżona o ok. 3,6 tys. zł. W efekcie spółka musiała oddać tę nadwyżkę pracownikowi, co nastąpiło w czerwcu 2011 r. 

Który rok do korekty? 

W kontekście powyższych zdarzeń, spółka złożyła wniosek o interpretację z pytaniem o to, w jaki sposób ująć ten ostatni etap rozliczeń na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku przedstawiła stanowisko, wedle którego wypłata kwoty, która wcześniej została nienależnie potrącona, powinna zostać ujęta jako zmniejszenie przychodów roku 2010 r. Był to bowiem rok, w którym zwrot kosztów kształcenia stał się należny jako całość i został zaliczony do przychodów podatkowych. Skoro później okazało się, że ten przychód został zawyżony, korekta powinna być dokonana w roku, w którym dokonano pierwotnego zarachowania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK