| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Przychody i dochód

Wypłacone w ratach wynagrodzenie dla wspólnika za zbyte udziały przychodem spółki?

Aktualizacja: 22.02.2016

Rozłożenie na raty wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów nie spowoduje po stronie spółki powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych albo częściowo odpłatnych świadczeń. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 stycznia 2016 r., IBPB-1-2/4510-5/16/JW. »

Nieodpłatne użyczenie - nie zawsze powstaje przychód

Aktualizacja: 28.09.2015

Elektrociepłownia (podatnik CIT) użytkuje na podstawie umowy użyczenia nieodpłatnie pomieszczenia, w których zainstalowała własne węzły cieplne. Węzły te mają zapewnić dostawę energii cieplnej wyłącznie właścicielowi budynku, w którym znajdują się te pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu elektrociepłownia może zapewnić niższą cenę energii, niż gdyby musiała zapłacić właścicielowi budynku za wynajem tego pomieszczenia. Czy elektrociepłownia powinna traktować nieodpłatne użytkowanie pomieszczeń jako nieodpłatne świadczenie usług? »

Wkład niepieniężny z agio – co jest przychodem w CIT

Aktualizacja: 17.09.2015

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów wydał 20 lipca 2015 r. wyrok (II FSK 1772/13) rozstrzygając o sposobie określenia przychodu z tytułu wniesienia aportem aktywa w sytuacji wystąpienia agio, który od lat był przedmiotem sporu podatników i organów podatkowych. »

CIT od aportów do spółek kapitałowych - jak obliczyć przychód

Aktualizacja: 24.07.2015

Podatek od wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej powinien być liczony od ceny ustalonej w umowie, a nie od wartości rynkowej. Tak zdecydowało siedmiu sędziów NSA w wyroku z 20 lipca 2015 r. »

Pomoc de minimis nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu

Aktualizacja: 03.07.2015

Przedsiębiorcy często korzystają z różnego rodzaju rozwiązań, które w świetle prawa unijnego da się zakwalifikować jako pomoc de minimis. Dla wielu z nich kłopot stanowi późniejsze rozliczenie tej pomocy przed fiskusem. Na szczęście – jak wynika z interpretacji podatkowej – tego typu pomoc nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu. »

Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT

Aktualizacja: 13.03.2015

Kwota zapłacona przez kontrahenta-dłużnika po otrzymaniu przez wnioskodawcę odszkodowania, zwrócona następnie ubezpieczycielowi, pozostanie neutralna podatkowo. Po stronie spółki nie powstanie bowiem żadne definitywne przysporzenie w tym zakresie, a więc nie dojdzie do otrzymania drugi raz tej samej należności. »

Spółka wypłacająca dywidendę w formie wierzytelności nie płaci podatku

Aktualizacja: 01.10.2014

Bez względu na formę wypłaty dywidendy konsekwencje podatkowe na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą tożsame. Powstanie przychód po stronie podmiotu otrzymującego dywidendę, natomiast nie może być mowy o powstaniu jakiegokolwiek przysporzenia podlegającego opodatkowaniu dla podmiotu wypłacającego. »

Dochody z dywidend – zwolnienie z CIT

Aktualizacja: 08.09.2014

Wypłata dywidendy przez spółkę kapitałową (spółkę z o.o. lub akcyjną) mającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na rzecz innej spółki kapitałowej stanowić będzie dla spółki otrzymującej dywidendę przychód, który zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19% wypłacanej kwoty. W pewnych jednak sytuacjach przychód uzyskany z tytułu otrzymania dywidendy będzie zwolniony od opodatkowania. »

Przychód z nieodpłatnych świadczeń przy poręczeniu kredytu

Aktualizacja: 07.08.2014

Wielość poręczycieli nie powinna skutkować wzrostem wynagrodzenia z tytułu udzielonego poręczenia. Fakt poręczenia kredytu zaciągniętego przez spółkę przez trzech członków jej zarządu nie powoduje zatem konieczności potrojenia wartości uzyskanego przez spółkę nieodpłatnego świadczenia. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. »

Moment powstania przychodu z tytułu usług najmu

Aktualizacja: 18.06.2014

Moment powstania przychodu z tytułu najmu ustala się zgodnie z okresami rozliczeniowymi wskazanymi w umowie, tj. w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. »

Opodatkowanie dywidend - zmiany 2015

Aktualizacja: 26.05.2014

Ministerstwo Finansów planuje od 1 stycznia 2015 r. zmienić zasady opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, otrzymywanych przez polskie spółki opodatkowane CIT ze spółek położonych w innych niż Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. »

Sprzedaż na warunkach DDU a moment powstania przychodu w CIT

Aktualizacja: 22.01.2014

DDU (Delivered Duty Unpaid) stanowi formułę przewidzianą w ramach międzynarodowych reguł handlu (Incoterms), której założeniem jest, że sprzedawca jest odpowiedzialny za cały transport aż do miejsca określonego przez nabywcę. Co za tym idzie, ryzyko przekazane jest w momencie udostępnienia towaru nabywcy we wskazanym przez niego miejscu. Ponadto sprzedawca pokrywa wszystkie koszty związane z towarem za wyjątkiem cła w kraju odbiorcy. W związku z powyższym powstaje pytanie kiedy u sprzedawcy w takim przypadku powstanie przychód do opodatkowania. »

Odpisy aktualizujące a umorzenie, przedawnienie lub odpisanie wierzytelności jako nieściągalnej

Aktualizacja: 13.12.2013

Podatnicy CIT muszą się liczyć z koniecznością rozpoznania przychodu w momencie umorzenia, przedawnienia lub definitywnego odpisania wierzytelności jako nieściągalnej, w tej części w jakiej odpisy aktualizujące wartość należności zostały uprzednio zaliczone przez nich do kosztów uzyskania przychodów. »

Gmina remontuje wodociąg i kanalizację – skutki w CIT

Aktualizacja: 13.11.2013

Spółka z o.o. udostępnia gminie należącą do niej nieruchomość w celu remontu kanalizacji deszczowej. Przeprowadzone przez gminę prace ułatwią spółce korzystanie z przedmiotowej nieruchomości. Czy taki remont będzie stanowił dla spółki przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia? »

Nieruchomość jako wynagrodzenie za umarzane udziały wspólnika

Aktualizacja: 24.09.2013

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nabycie udziałów w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem czynności prawnej, której celem nie jest nabycie dóbr – spółka nie otrzymuje bowiem żadnego przysporzenia od wspólnika w zamian za wypłacane wynagrodzenie. Wynagrodzenie należne wspólnikowi w zamian za umarzane udziały nie może być w związku z tym traktowane „cena nabycia udziałów” płacona przez spółkę. Spółka z o.o. nie ma więc przychodu z tego tytułu i nie musi płacić CIT. »

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »