| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Dochody przeznaczone na cele statutowe – zwolnienie z CIT

Dochody przeznaczone na cele statutowe – zwolnienie z CIT

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT przewiduje zwolnienie z podatku dochodów podatników, których celem statutowym jest określona, wskazana w ustawie działalność. Zwolnienie podatkowe dotyczy jednak tylko tej części dochodów, która jest przeznaczona i wydatkowana na te cele statutowe.

Do wydatków, które w ocenie organów podatkowych nie kwalifikują się do objęcia przedmiotowym zwolnieniem, należą m.in.:

- wydatki na objęcie udziałów poprzez wniesienie wkładu do spółek kapitałowych;

- wydatki na kary umowne oraz odszkodowania, np. wypłacane byłemu pracownikowi w związku z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę;

- wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;

- odsetki od należności podatkowych.

Odsetki podatkowe nie są wydatkami na cele statutowe

Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

Wydatkowanie dochodu na cele inne niż dające prawo do zwolnienia, skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku (art. 25 ust. 4 ustawy o CIT).

Jakie są konsekwencje w praktyce?

Mając na uwadze znaczny wzrost liczby podmiotów, które korzystają z przedmiotowego zwolnienia, a co za tym idzie rosnącą kwotę dochodów podlegającą zwolnieniu z podatku CIT, podatnicy stosujący zwolnienie na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy powinni liczyć się z możliwością kontroli przez organy podatkowe oraz skarbowe prawidłowości stosowanego zwolnienia. W szczególności należy pamiętać o właściwym dokumentowaniu ponoszonych wydatków za pomocą dowodów księgowych.

Jak wynika z art.17 ust.1b ustawy zastosowanie omawianego zwolnienia nie wiąże się z określonym terminem, w jakim dochód powinien zostać wydatkowany na cele statutowe określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Zwolniony dochód może być zatem wydatkowany w innym roku podatkowym, niż został osiągnięty i zadeklarowany.

Małgorzata Szkwarek, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »