| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Członek rady nadzorczej rezygnuje z wynagrodzenia – skutki w CIT

Członek rady nadzorczej rezygnuje z wynagrodzenia – skutki w CIT

Zdarzają się sytuacje w których członkowie rad nadzorczych dobrowolnie rezygnują z wypłacanego im wynagrodzenia z tytułu pełnionych funkcji. Jakie są skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych rezygnacji z takiego wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 12 ust 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) przychodem jest także wartość umorzonych zobowiązań.

Przepisy ustawy o CIT nie wskazują, co należy rozumieć przez umorzenie zobowiązań, przyjmuje się więc, że umorzenie zobowiązań jest tożsame z instytucją zwolnienia z długu na gruncie przepisów Kodeksu Cywilnego.

Zaliczki uproszczone w CIT

Czy stawka CIT w Polsce jest za wysoka?

Zgodnie z art. 508 Kodeksu Cywilnego zwolnienie z długu ma miejsce, gdy wierzyciel zwalnia z długu dłużnika, a dłużnik zwolnienie przyjmuje, w wyniku czego zobowiązanie wygasa. Do zwolnienia z długu nie wystarczy tylko działanie wierzyciela ale potrzebna jest także zgoda dłużnika na zwolnienie z długu.

Jeżeli wypłata wynagrodzenia z tytułu sprawowania funkcji Członka Rady Nadzorczej wynika z umowy pomiędzy stronami lub statutu Spółki to istnieje pomiędzy stronami zobowiązanie którego umorzenie powinno na podstawie art. 12 ust,. 1 pkt 3 być rozpoznane jako przychód w dacie zawarcia z wierzycielem umowy o zwolnienie z długu, czyli z reguły w dacie wyrażenia zgody przez dłużnika na zwolnienie z zobowiązania.

Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny - Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach w wyroku z dnia 28 marca 2003 r. (I SA/Ka 2342/2001): „Ten bowiem przepis przesądza o tym, że na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych do przychodów zalicza się wartość umorzonych zobowiązań. Umorzenie zobowiązań skutkuje ich zmniejszeniem lub zlikwidowaniem w stosunku do wierzyciela. Brzmienie tego przepisu pozwala jednocześnie na wniosek, w myśl którego umorzona część zobowiązania podlega zaliczeniu do przychodów bez względu na sposób jego umorzenia, jak również charakter. (...)”

Joanna Litwińska, konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Portal Procesowy

Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »