| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Sprzedaż na warunkach DDU a moment powstania przychodu w CIT

Sprzedaż na warunkach DDU a moment powstania przychodu w CIT

DDU (Delivered Duty Unpaid) stanowi formułę przewidzianą w ramach międzynarodowych reguł handlu (Incoterms), której założeniem jest, że sprzedawca jest odpowiedzialny za cały transport aż do miejsca określonego przez nabywcę. Co za tym idzie, ryzyko przekazane jest w momencie udostępnienia towaru nabywcy we wskazanym przez niego miejscu. Ponadto sprzedawca pokrywa wszystkie koszty związane z towarem za wyjątkiem cła w kraju odbiorcy. W związku z powyższym powstaje pytanie kiedy u sprzedawcy w takim przypadku powstanie przychód do opodatkowania.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawy o CIT), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe.

W myśl zaś art. 12 ust. 3a ustawy o CIT za datę powstania przychodu należnego z działalności gospodarczej uważa się, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

W związku z powyższym podatnik w przypadku dostawy towarów bądź świadczenia usług  rozpoznaje przychód w tym dniu, w którym jako pierwsze wystąpi którekolwiek ze zdarzeń wskazanych w przepisie.

Wydanie towaru w warunkach DDU

W dostawie na warunkach DDU sprzedający jest zobowiązany do dostarczenia towaru do miejsca wskazanego przez nabywcę. Wydanie towaru następuje zatem dopiero w momencie dostarczenia towaru we wskazane miejsce (w czasie transportu towar nie przestaje być własnością Spółki) i to właśnie z tym momentem wiąże się powstanie przychodu. 

Należy jednak zauważyć, że przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „wydania rzeczy”, w tym zakresie warto odwołać się do cywilistycznego znaczenia tego terminu. Zgodnie z art. 348 Kodeksu Cywilnego przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy. Wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą, jak również wydanie środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą, jest jednoznaczne z wydaniem samej rzeczy.

Przy czym z chwilą wydania rzeczy sprzedanej na kupującego przechodzą korzyści i ciężary związane z tą rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy (art. 548 § 1 Kodeksu cywilnego).  Co za tym idzie, jeżeli w umowie sprzedaży określona została data czy czynność, z jaką na kupującego przechodzi ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy, to tę datę lub czynność uznać należy za dzień wydania rzeczy.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w 2014 roku

VAT od samochodów i paliw w 2014 r. – zmiana ustawy o VAT

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - projekt ustawy

Stanowisko zgodnie z którym moment wydania towaru kontrahentowi uzależniony jest od ustaleń pomiędzy stronami w zakresie momentu, w którym korzyści i ryzyka związane z posiadaniem towaru zostają przeniesione na kontrahenta potwierdzają również organy podatkowe np.: interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego PDII/423-73/07/1 z 17 kwietnia 2007 r., interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 grudnia 2008 r., nr ITPP2/443-809/08/EŁ).

Wystawienie faktury przez wydaniem towaru

W kontekście nowych regulacji w zakresie podatku VAT należy zauważyć, iż zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT fakturę zasadniczo wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Przy czym zgodnie z ust.7 tej regulacji faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed:

1)   dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;

2)   otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »