| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Wkład niepieniężny z agio – co jest przychodem w CIT

Wkład niepieniężny z agio – co jest przychodem w CIT

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów wydał 20 lipca 2015 r. wyrok (II FSK 1772/13) rozstrzygając o sposobie określenia przychodu z tytułu wniesienia aportem aktywa w sytuacji wystąpienia agio, który od lat był przedmiotem sporu podatników i organów podatkowych.

Aport z agio - czego dotyczyła sprawa ?

Spółka rozważała wniesienie aportem aktywa w postaci gruntu, a  wartość nominalna objętych udziałów miała być  niższa od wartości rynkowej przedmiotu aportu – miała wystąpić nadwyżka wartości wkładu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów, która zostanie przekazana na kapitał zapasowy (agio).  Łącznie wartość nominalna objętych udziałów oraz agio odpowiadać miała wartości rynkowej przedmiotu aportu.

W związku z tym Spółka wystąpiła o interpretację przepisów podatkowych potwierdzającą, że przychodem z tytułu aportu będzie wartość nominalna objętych udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt. 7 ustawy o CIT,  także wówczas gdy ta wartość będzie niższa niż wartość rynkowa aportu. Minister Finansów udzielił odpowiedzi negatywnej, powołując się na art.. 14 ust.1 w związku z art. 12 ust.1  pkt. 7 ustawy o CIT, iż w takiej sytuacji przychód może zostać ustalony w wartości innej niż wartość nominalna, jeżeli wartość przedmiotu wkładu bez uzasadnionej przyczyny ekonomicznej będzie wyższa. 

Spółka wniosła skargę do WSA. WSA w Krakowie uchylił interpretację, uznając, że nie jest możliwe ustalanie wartości rynkowej przychodu w sytuacji kiedy wartość nominalna jest określona kwotowo. Od tego wyroku MF wniósł skargę kasacyjną. Sprawa została ostatecznie przejęta do rozpoznania w składzie siedmiu sędziów.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

 

Rozstrzygnięcie

Sąd oddalił skargę kasacyjną MF. Stwierdził, iż organ podatkowy nie jest uprawniony do określenia wartości przychodu z tytułu aportu w wartości innej niż wartość nominalna objętych udziałów (akcji). W ustnym uzasadnieniu NSA wskazał, iż dla interpretacji art. 12 ust. 1 pkt. 7 w związku z art. 14 ust. 1,2 i 3 ustawy o CIT, pierwszeństwo powinny mieć dyrektywy wykładni językowej, a z przepisu art. 12 ust. 1 pkt. 7 ustawy o CIT jasno wynika, że ustawodawca określił przychód z tytułu objęcia udziałów akcji w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo w wysokości wartości nominalnej. Wartość nominalna jest stała i nie odnosi się wprost do ceny rynkowej, nie musi być więc z nią tożsama. Organy podatkowe nie mogą zmieniać wartości nominalnej udziałów, także w sytuacji gdy wartość ta odbiega od wartości rynkowej przedmiotu wkładu.

NSA wskazał przy tym, iż wyrok odnosi się do stanu prawnego z roku 2012 r., kiedy wydana została interpretacja i nie odnosi się do zmian legislacyjnych interpretowanego przepisu, które miały miejsce w późniejszym okresie.

 

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK