REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkład niepieniężny z agio – co jest przychodem w CIT

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Wkład niepieniężny z agio – co jest przychodem w CIT
Wkład niepieniężny z agio – co jest przychodem w CIT

REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów wydał 20 lipca 2015 r. wyrok (II FSK 1772/13) rozstrzygając o sposobie określenia przychodu z tytułu wniesienia aportem aktywa w sytuacji wystąpienia agio, który od lat był przedmiotem sporu podatników i organów podatkowych.

Aport z agio - czego dotyczyła sprawa ?

Spółka rozważała wniesienie aportem aktywa w postaci gruntu, a  wartość nominalna objętych udziałów miała być  niższa od wartości rynkowej przedmiotu aportu – miała wystąpić nadwyżka wartości wkładu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów, która zostanie przekazana na kapitał zapasowy (agio).  Łącznie wartość nominalna objętych udziałów oraz agio odpowiadać miała wartości rynkowej przedmiotu aportu.

Autopromocja

W związku z tym Spółka wystąpiła o interpretację przepisów podatkowych potwierdzającą, że przychodem z tytułu aportu będzie wartość nominalna objętych udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt. 7 ustawy o CIT,  także wówczas gdy ta wartość będzie niższa niż wartość rynkowa aportu. Minister Finansów udzielił odpowiedzi negatywnej, powołując się na art.. 14 ust.1 w związku z art. 12 ust.1  pkt. 7 ustawy o CIT, iż w takiej sytuacji przychód może zostać ustalony w wartości innej niż wartość nominalna, jeżeli wartość przedmiotu wkładu bez uzasadnionej przyczyny ekonomicznej będzie wyższa. 

Spółka wniosła skargę do WSA. WSA w Krakowie uchylił interpretację, uznając, że nie jest możliwe ustalanie wartości rynkowej przychodu w sytuacji kiedy wartość nominalna jest określona kwotowo. Od tego wyroku MF wniósł skargę kasacyjną. Sprawa została ostatecznie przejęta do rozpoznania w składzie siedmiu sędziów.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Rozstrzygnięcie

Sąd oddalił skargę kasacyjną MF. Stwierdził, iż organ podatkowy nie jest uprawniony do określenia wartości przychodu z tytułu aportu w wartości innej niż wartość nominalna objętych udziałów (akcji). W ustnym uzasadnieniu NSA wskazał, iż dla interpretacji art. 12 ust. 1 pkt. 7 w związku z art. 14 ust. 1,2 i 3 ustawy o CIT, pierwszeństwo powinny mieć dyrektywy wykładni językowej, a z przepisu art. 12 ust. 1 pkt. 7 ustawy o CIT jasno wynika, że ustawodawca określił przychód z tytułu objęcia udziałów akcji w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo w wysokości wartości nominalnej. Wartość nominalna jest stała i nie odnosi się wprost do ceny rynkowej, nie musi być więc z nią tożsama. Organy podatkowe nie mogą zmieniać wartości nominalnej udziałów, także w sytuacji gdy wartość ta odbiega od wartości rynkowej przedmiotu wkładu.

NSA wskazał przy tym, iż wyrok odnosi się do stanu prawnego z roku 2012 r., kiedy wydana została interpretacja i nie odnosi się do zmian legislacyjnych interpretowanego przepisu, które miały miejsce w późniejszym okresie.

 

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online


Znaczenie wyroku

Wyrok w poszerzonym składzie 7 sędziów NSA jest wiążący jedynie w danej sprawie. Jednocześnie jednak można oczekiwać, iż sądy administracyjne będą stosowały się do wyroku także w przypadku orzekania w podobnych sprawach, szczególnie w tożsamym stanie prawnym. Możliwość z kolei szerszego powołania się na wyrok do stanów prawnych po zmianach legislacyjnych, o których wspominano w rozstrzygnięciu poszerzonego składu NSA, można będzie ocenić po lekturze treści uzasadnienia pisemnego.

Wyrok NSA 20 lipca 2015 r. (II FSK 1772/13)

Kontakt:

Magdalena Szmulewska-Wich
Dyrektor w dziale doradztwa podatkowego
mszmulewskawich@deloittece.com

Adam Wacławczyk
Dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego
awaclawczyk@deloittece.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA