| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Świadczenie usług reprezentacji a obowiązek podatkowy w CIT

Świadczenie usług reprezentacji a obowiązek podatkowy w CIT

Pełnienie funkcji reprezentacyjnych bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem niższym niż rynkowe nie rodzi po stronie spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 stycznia 2017 r., nr 2461-IBPB-1-1.4510.365.2016.1.MJ.

Sprawa dotyczyła spółki będącej wspólnikiem spółek komandytowych, w których posiada status komplementariusza. Rolą komplementariusza jest reprezentacja spółek komandytowych. Jednocześnie spółce przysługuje prawo do udziału w zysku spółek komandytowych. Spółka oraz spółki komandytowe należą do grupy, w której rolę podmiotu holdingowego pełni spółka holdingowa. Za zarządzanie podmiotami należącymi do grupy, co do zasady odpowiedzialni są członkowie zarządu spółki holdingowej. Jednocześnie z uwagi na konstrukcje prawnoorganizacyjne grupy i charakter prawny spółek komandytowych, funkcje reprezentacyjne w tych spółkach pełni spółka – fakt ten powoduje, iż reprezentacja spółek komandytowych jest tożsama z reprezentacją spółki. Reprezentacja spółki przez członków zarządu spółki holdingowej wynika głównie z zapewnienia łącznej reprezentacji wymaganej ładem korporacyjnym oraz umożliwia formalny nadzór nad realizacja strategii grupy.

Na tym tle zwrócono się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku reprezentowania spółki oraz spółek komandytowych (poprzez spółkę, jako komplementariusza) przez członków zarządu spółki holdingowej bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem niższym niż rynkowe, po stronie spółki powstaje przychód z tytułu uzyskania nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, podlegających opodatkowaniu CIT.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że spółka holdingowa w związku z pełnieniem funkcji zarządczych uzyskuje ekwiwalentną korzyść majątkową – udział w zysku spółki oraz pośrednio – spółek komandytowych. Ponadto, w przyszłości spółka holdingowa może uzyskać także korzyść majątkową z tytułu zbycia lub umorzenia udziałów spółki, zbycia udziału w zyskach spółek komandytowych, czy też otrzymania określonych składników majątku w przypadku likwidacji tych podmiotów. W konsekwencji, pełnienie funkcji reprezentacyjnych nie może zostać uznane za nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenie, w rozumieniu ustawy CIT i nie rodzi po stronie spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko spółki w całości za prawidłowe.

Maja Tarkowska

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK