| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy korzystanie z tzw. otwartego oprogramowania generuje przychód podatkowy w CIT?

Czy korzystanie z tzw. otwartego oprogramowania generuje przychód podatkowy w CIT?

Podatnicy, optymalizując koszty prowadzonej działalności, zamiast korzystać z odpłatnych programów komputerowych, pobierają darmowe otwarte oprogramowanie objęte licencją open source. Powyższe powoduje jednak wątpliwości, czy takie korzystanie z oprogramowania bez wynagrodzenia stanowi nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (…).

Zauważyć należy, iż ustawa o CIT co prawda nie definiuje pojęcia nieodpłatnego świadczenia, jednak w orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntowała się linia orzecznicza, zgodnie z którą pojęcie to ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym, gdyż obejmuje ono wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (por. uchwałę NSA z 18.11.2002 r., sygn. akt FPS 9/02, potwierdzoną uchwałą powiększonego składu NSA z 16.10.2006 r., sygn. akt II FPS 1/06).

Dodatkową przesłanką, niewynikającą wprost z brzmienia ustawy, ale racjonalną i powszechnie akceptowaną w praktyce jest to, że świadczenie nieodpłatne stanowiące przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o CIT nie może być nieodpłatne z zasady i dostępne dla wszystkich. Nieodpłatne świadczenie stanowiące przychód podatkowy powinno mieć bowiem charakter wyjątkowy, bez tego trudno mówić o korzyści mającej wymiar finansowy.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Pośrednio wyłączenie tego rodzaju przypadków wynika też z wyceny świadczeń nieodpłatnych dla celów podatkowych. Wycena ta odwołuje się, co do zasady, do cen stosowanych wobec innych odbiorców na rynku (art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy o CIT), a skoro dane świadczenie jest dostępne bez wynagrodzenia dla wszystkich, to jego cena rynkowa i tym samym przychód podatkowy wynosi zero (por. W. Varga, Nieodpłatne świadczenia w podatku dochodowym od osób prawnych, cz. 1, publ.: PP 2011/4/35-39).

Ponadto warto zwrócić uwagę, iż o istnieniu świadczenia (w tym również nieodpłatnego świadczenia) może być mowa tylko wówczas, gdy między określonymi podmiotami doszło do powstania zobowiązaniowej więzi prawnej. Świadczenie ma więc o tyle skonkretyzowany podmiotowo charakter, iż z jednej strony występuje podmiot, który może domagać się jego realizacji, z drugiej zaś strony podmiot, który powinien zrealizować dane świadczenie.

Sytuacja taka nie zachodzi w przypadku programów komputerowych, udostępnianych nieodpłatnie poprzez publiczne udostępnienie, z możliwością korzystania z nich przez wszystkie zainteresowane podmioty. Nie można wtedy stwierdzić, iż podmiot udostępniający w ten sposób program komputerowy wykonuje nieodpłatne świadczenie na rzecz innego podmiotu, ponieważ nie zna on adresatów takiego udostępnienia (por. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 11.01.2006 r., znak OG-005/178/PDI-423/22/2005).

W konsekwencji udostępnianie programu na warunkach licencji typu open source, który każdy podmiot może wykorzystywać bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat, nie generuje po stronie podmiotu korzystającego z tego programu przychodu do opodatkowania. Tym samym, w przypadku korzystania z tzw. otwartego oprogramowania po stronie korzystającej z niego spółki nie powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Tomasz Pastuszka, Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK