| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy i zapasowy a przychód podatkowy

Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy i zapasowy a przychód podatkowy

W przypadku dokonania konwersji wierzytelności na kapitał w formie niepieniężnej, wygaśnięcie zobowiązań dłużnika wobec wierzyciela następowałoby wskutek skumulowania w rękach jednego podmiotu praw przysługujących wierzycielowi i obowiązków dłużnika (czyli konfuzji). Do wygaśnięcia zobowiązań dochodziłoby z mocy samego prawa, a nie z mocy umowy między stronami.

Tak wynika z Interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2017 r., 0111-KDIB1-3.4010.1.2017.1.MST.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o. Wspólnik spółki posiadający 82% udziałów na podstawie umowy przelewu wierzytelności, za podaną cenę, nabył wierzytelności w postaci odsetek od pożyczek należnych. Dłużnikiem wymienionej wierzytelności jest spółka. Strony (pożyczkodawca, spółka X) wydłużyły termin spłaty odsetek do dnia 31 grudnia 2020 r. W odniesieniu do odsetek od pożyczek udzielonych przez pożyczkodawcę ma miejsce sytuacja, w której pomimo spłaty należności głównej, odsetki pozostają samodzielnym świadczeniem, do którego spłaty nadal zobowiązana jest spółka. W obecnej sytuacji, z uwagi na wysoki poziom strat z lat ubiegłych, jak również zamknięcie roku 2015 r. stratą, rozważane są różne strategie rozwoju spółki.

Jedną z nich jest pokrycie strat z lat ubiegłych poprzez konwersję wierzytelności odsetkowej na kapitał zapasowy i zakładowy, a następnie przeznaczenie kapitału zapasowego i zakładowego na pokrycie strat. W ramach rozważanej strategii rozwoju, półka bierze pod uwagę wariant podwyższenia kapitału zapasowego i zakładowego w drodze wkładu niepieniężnego (wierzytelności odsetkowej). W związku z trudną sytuacją finansową, spowodowaną poniesioną stratą na działalności, umowa spółki może zobowiązywać wspólników również do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego w związku z wygaśnięciem zobowiązania odsetkowego wobec udziałowca – pożyczkodawcy w wyniku:

1) Konfuzji – podwyższenia kapitału zakładowego poprzez konwersję wierzytelności odsetkowej na kapitał w drodze niepieniężnej?

2) Konfuzji – podwyższenia kapitału zapasowego poprzez konwersję wierzytelności odsetkowej na kapitał w drodze niepieniężnej?

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że w przypadku konwersji wierzytelności odsetkowej z tytułu pożyczki udzielonej przez pożyczkodawcę (wspólnika posiadającego 82% udziałów w spółce) na kapitał spółki , nie powstanie w spółce przychód z tytułu wygaśnięcia zobowiązania odsetkowego.

Zdaniem spółki, w związku z konwersją wierzytelności na kapitał spółki, spółka nie dokonałaby zapłaty (wypłaty) należnych odsetek na rzecz pożyczkodawcy. Odsetki od długu wygasłyby z mocy prawa, a nie stały się odsetkami zapłaconymi na rzecz wspólnika, tj. pożyczkodawcy. Nie można również mówić o tym, że doszło w takiej sytuacji do umorzenia zobowiązania. W przedmiotowej sprawie należy również wziąć pod uwagę kasowy, a nie memoriałowy charakter rozliczania podatkowego odsetek.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl 24.04.2017

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK