| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Podatek od nieruchomości: mąż i żona zapłacą podatek, jeśli decyzję otrzyma każde z nich

Podatek od nieruchomości: mąż i żona zapłacą podatek, jeśli decyzję otrzyma każde z nich

Jeśli wójt gminy dostarczy decyzję podatkową tylko jednemu współwłaścicielowi, którym jest małżonek, to tylko on będzie musiał zapłacić podatek od nieruchomości.

Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność, to zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.), obowiązek podatkowy od nieruchomości ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. Jak wyjaśnił w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (sygn. akt I SA/Ol 593/09, prawomocny), w myśl tego przepisu współwłaścicielami mogą być małżonkowie (w omawianej sprawie wynikało to z rejestru gruntów).

Adam Hellwig, starszy menedżer w PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że z punktu widzenia fiskusa nie jest istotne, kto wykona zobowiązanie podatkowe, przy czym wykonanie zobowiązania przez któregokolwiek zobowiązanego zwalnia z obowiązku pozostałych współwłaścicieli. Co więcej, w przypadku osób fizycznych zobowiązanie podatkowe powstaje na podstawie decyzji ustalającej, którą wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Z wyroku WSA w Olsztynie wynika, że decyzja taka musi zostać doręczona każdemu z małżonków. Nie wystarczy wymienić w decyzji obojga małżonków, ale konieczne jest jej doręczenie każdemu osobno.

Zdaniem Adama Hellwiga pogląd sądu jest jak najbardziej uzasadniony.

- Potwierdzają to przepisy Ordynacji podatkowej, które stanowią, że w przypadku decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe podatnikom, którzy - zgodnie z odrębnymi przepisami - ponoszą odpowiedzialność solidarną, odpowiedzialnymi solidarnie są podatnicy, którym doręczono decyzję - tłumaczy ekspert.

Dodaje, że w konsekwencji należy uznać, że podatnik, któremu nie doręczono decyzji ustalającej, nie jest odpowiedzialny solidarnie, czyli nie można od niego skutecznie wyegzekwować podatku. Niezbędnym warunkiem wyegzekwowania podatku od współwłaścicieli jest doręczenie decyzji każdemu z nich.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK