| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > W Lublinie podatki lokalne w 2012 r. przyniosą ok.169 mln zł

W Lublinie podatki lokalne w 2012 r. przyniosą ok.169 mln zł

Około 169 mln zł wpłynie w 2012 r. roku do budżetu Lublina z tytułu podatków i opłat lokalnych, czyli o ok. 6 proc. więcej niż w roku poprzednim.

"Wzrost podatków i opłat lokalnych nie jest duży, w żadnym przypadku nie sięgają one górnej granicy dopuszczalnych stawek" - podkreśliła rzeczniczka prezydenta Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak.

Stawki podatku od nieruchomości w Lublinie w 2012 r. są wyższe w stosunku do ubiegłego roku od około 4,2 proc. do 7 proc. Zmieniono też 20 na 75 stawek podatku od środków transportu, średnio wzrosły o ok. 2 proc.

Wzrosły też stawki podatków: rolnego i leśnego, których wysokość uzależniona jest od cen skupu żyta oraz cen sprzedaży drewna.

Na niezmienionym poziomie zostały stawki opłaty targowej.

W Lublinie od 2008 r. nie jest pobierana opłata za posiadanie psa. "To opłata fakultatywna, lubelscy radni zdecydowali, aby jej nie pobierać, nie ma planów jej przywrócenia" - powiedziała Mieczkowska-Czerniak.

Od 1 listopada 2011 r. podrożało w Lublinie ogrzewanie, nowe taryfy Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej są wyższe o ok. 1,7 proc. Jak zaznaczyła Mieczkowska-Czerniak, to znacznie mniej niż średni wzrost cen nośników energii, który GUS wyliczył na 6,6 proc.

Od 1 kwietnia 2012 r. wzrosną o 40 gr ceny biletów komunikacji miejskiej: jednorazowe i 30-minutowe. Będą one kosztować 2,80 zł. Na dotychczasowym poziomie pozostaną natomiast ceny biletów okresowych.

Mieszkańcy Lublina muszą się też spodziewać wzrostu opłat za m sześcienny wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wystąpiło z propozycją 5 proc. podwyżki, ale jest ona analizowana, radni nie podjęli jeszcze decyzji w tej sprawie. Podobnie jest w przypadku czynszów za mieszkania komunalne. Służby miejskie analizują wniosek o podwyżkę z 5,97 zł, na 6,14 zł za metr kwadratowy, czyli o wartość inflacji. I w tym wypadku decyzja nie została jeszcze podjęta.

W budżecie Lublina na 2012 r. zaplanowano dochody z podatków i opłat lokalnych - czyli podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportu, opłaty targowej i opłat skarbowej - w wysokości około 169 mln zł, czyli nieco ponad 6 proc. więcej niż w roku 2011.

Wszystkie dochody budżetu Lublina mają wynieść 1 mld 618 mln zł, zaś wydatki - 1 mld 770 mln zł. Deficyt wyniesie 152 mln zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK