| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > W Lublinie podatki lokalne w 2012 r. przyniosą ok.169 mln zł

W Lublinie podatki lokalne w 2012 r. przyniosą ok.169 mln zł

Około 169 mln zł wpłynie w 2012 r. roku do budżetu Lublina z tytułu podatków i opłat lokalnych, czyli o ok. 6 proc. więcej niż w roku poprzednim.

"Wzrost podatków i opłat lokalnych nie jest duży, w żadnym przypadku nie sięgają one górnej granicy dopuszczalnych stawek" - podkreśliła rzeczniczka prezydenta Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak.

Stawki podatku od nieruchomości w Lublinie w 2012 r. są wyższe w stosunku do ubiegłego roku od około 4,2 proc. do 7 proc. Zmieniono też 20 na 75 stawek podatku od środków transportu, średnio wzrosły o ok. 2 proc.

Wzrosły też stawki podatków: rolnego i leśnego, których wysokość uzależniona jest od cen skupu żyta oraz cen sprzedaży drewna.

Na niezmienionym poziomie zostały stawki opłaty targowej.

W Lublinie od 2008 r. nie jest pobierana opłata za posiadanie psa. "To opłata fakultatywna, lubelscy radni zdecydowali, aby jej nie pobierać, nie ma planów jej przywrócenia" - powiedziała Mieczkowska-Czerniak.

Od 1 listopada 2011 r. podrożało w Lublinie ogrzewanie, nowe taryfy Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej są wyższe o ok. 1,7 proc. Jak zaznaczyła Mieczkowska-Czerniak, to znacznie mniej niż średni wzrost cen nośników energii, który GUS wyliczył na 6,6 proc.

Od 1 kwietnia 2012 r. wzrosną o 40 gr ceny biletów komunikacji miejskiej: jednorazowe i 30-minutowe. Będą one kosztować 2,80 zł. Na dotychczasowym poziomie pozostaną natomiast ceny biletów okresowych.

Mieszkańcy Lublina muszą się też spodziewać wzrostu opłat za m sześcienny wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wystąpiło z propozycją 5 proc. podwyżki, ale jest ona analizowana, radni nie podjęli jeszcze decyzji w tej sprawie. Podobnie jest w przypadku czynszów za mieszkania komunalne. Służby miejskie analizują wniosek o podwyżkę z 5,97 zł, na 6,14 zł za metr kwadratowy, czyli o wartość inflacji. I w tym wypadku decyzja nie została jeszcze podjęta.

W budżecie Lublina na 2012 r. zaplanowano dochody z podatków i opłat lokalnych - czyli podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportu, opłaty targowej i opłat skarbowej - w wysokości około 169 mln zł, czyli nieco ponad 6 proc. więcej niż w roku 2011.

Wszystkie dochody budżetu Lublina mają wynieść 1 mld 618 mln zł, zaś wydatki - 1 mld 770 mln zł. Deficyt wyniesie 152 mln zł.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »