| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Łódź: od stycznia rachunki w górę

Łódź: od stycznia rachunki w górę

Od stycznia mieszkańcy Łodzi zapłacą więcej m.in. za wodę i metr kwadratowy nieruchomości. Wzrósł też podatek od środków transportu. W 2012 roku łodzianie nadal nie będą płacić za psa. Niewykluczone, że czeka ich podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej.

W 2012 roku opłata za wodę i ścieki dla mieszkańców miasta oraz instytucji nieprzemysłowych wzrośnie ok. 7,7 proc. i wynosić ma 6,98 zł za metr sześcienny. Odbiorcy przemysłowi płacić mają 11,13 zł za metr sześcienny i jest to o 11,3 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

W nowym roku łodzian czeka też podwyżka podatku od nieruchomości. Właściciele mieszkań zapłacą 70 groszy za m kw., czyli o 4,2 proc. więcej. Natomiast o 11,2 proc. więcej zapłacą przedsiębiorcy. Cena za metr kwadratowy w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, wynosi w 2012 roku 21,94 zł.

Ustalono też nową stawkę czynszu najmu w lokalach komunalnych. Wynosi ona 5,02 zł za m kw. miesięcznie.

W Łodzi od nowego roku rosną też podatki od środków transportu, ale tylko dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów. Podwyżka wyniesie średnio 4,2 proc.

W 2012 roku planowane są zmiany w cenach biletów komunikacji miejskiej. Agnieszka Lubiatowska z łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi w rozmowie z PAP przypomniała, że zmian w cenach biletów w Łodzi nie było od pięciu lat.

Nieoficjalnie mówi się, że w 2012 roku zlikwidowane zostaną bilety 10 i 30-minutowe, które kosztowały odpowiednio 1,7 zł i 2,4 zł. Zastąpić je mają bilety 20 i 40-minutowe (za 2 zł i 2,8 zł). Jest natomiast propozycja obniżenia ceny biletu miesięcznego na wszystkie linie tramwajowe i autobusowe. Obecnie za taki bilet łodzianie płacą 88 zł. Nowy bilet miałby kosztować 83 lub 80 zł.

Natomiast nie będzie nadal opłaty za posiadanie psa. Podatek ten nie jest już pobierany w Łodzi od pięciu lat. Został zawieszony, bo niewiele osób go płaciło. Jesienią łódzcy radni dyskutowali nad jego przywróceniem, ale ostatecznie zrezygnowano z jego wprowadzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK