| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Opole nie wprowadza nowych podatków, ale obecne stawki rosną

Opole nie wprowadza nowych podatków, ale obecne stawki rosną

Opole nie planuje nowych podatków w 2012 roku, ale istniejące opłaty lokalne wzrosną z powodu inflacji. Mieszkańcy nie powinni tego zbyt mocno odczuć - poinformował PAP wiceprezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski.

"Nie planujemy nowych podatków, staramy się nie zwiększać obciążeń. Rok jest trudny, ale sytuacja budżetowa Opola nie jest najgorsza - zadłużenie nie jest wielkie porównując z innymi miastami" - ocenił Wiśniewski.

Podkreślił, że taka sytuacja jest efektem kilkuletniej polityki budżetowej. "Rozwój miasta opieraliśmy o środki zewnętrzne, nie kreowaliśmy wielkich wydatków na tworzenie dodatkowych jednostek miejskich i etatów. Stąd nie ma potrzeby łatania na siłę budżetu" - powiedział wiceprezydent.

W Opolu w 2012 r. nieznacznie wzrosną podatki od nieruchomości: za metr kw. związany z prowadzeniem działalności gospodarczej z 0,74 do 0,78 zł; za budynek mieszkalny z 0,55 do 0,57 zł. Podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie o 70 groszy za metr kw. - z 20,50 zł do 21,20 zł. Opłata za handel na miejskich targowiskach rośnie po raz pierwszy od 2010 r. W 2012 r. wyniesie 15 zł - o 1 zł więcej niż wcześniej.

Wyższy będzie też podatek od środków transportu i czynsze w budynkach komunalnych. Wiśniewski zapowiedział, że wzrost czynszów nie będzie radykalny.

"Stawki czynszowe wzrastają, bo koszty zarządzania budynkami komunalnymi rosną. Naprawy i remonty muszą być przeprowadzane, oczekują tego mieszkańcy, stąd ta podwyżka, która nie powinna być jakoś mocno odczuwalna przez mieszkańców. Pieniądze, które trafiają do kasy z tytułu czynszów wracają do mieszkańców w postaci remontów i napraw, choć i tak jest to zbyt mało w stosunku do potrzeb" - argumentował.

W Opolu nadal nie będzie podatku od posiadania psa. "Nie czuję wielkiego smutku, że tej opłaty nie ma. Byłby problem z ewidencją i windykacją, a żeby wpływy zrównoważyły koszty, ta opłata musiałby być bardzo wysoka - co spotkałoby się z niezadowoleniem mieszkańców" - wyjaśnił wiceprezydent.

Dodał, że ceny biletów komunikacji miejskiej nie zmieniają się w 2012 r. "Udało się nam uzyskać dotacje od ościennych gmin na dopłaty do realizowanych tam kursów. W ten sposób mamy więcej pieniędzy w MZK, bez konieczności sięgania po podwyżki biletów" - tłumaczył wiceprezydent.

Zaznaczył, że w opolskim MZK - tak samo jak w wielu innych samorządach - przychody ze sprzedaży biletów nie równoważą kosztów działania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK