| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Olsztyn: wyższa opłata za wodę i podatek od nieruchomości w 2012 r.

Olsztyn: wyższa opłata za wodę i podatek od nieruchomości w 2012 r.

Podwyżka opłaty za wodę o 11 groszy, za odprowadzanie ścieków o 13 groszy za metr sześcienny oraz wzrost podatku od nieruchomości mieszkalnej o 3 grosze i od gruntu o 18 groszy za metr kwadratowy czeka mieszkańców Olsztyna od 1 stycznia 2012 roku.

Radni z powodu oszczędności w budżecie miejskim zdecydowali także o likwidacji od nowego roku gminnego becikowego w wysokości 200 złotych na każde urodzone dziecko.

Jak poinformowała rzeczniczka Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Olsztynie Anita Chudzińska stawki opłat za wodę i ścieki wzrosną od 1 stycznia o 2,8 proc. czyli o wskaźnik planowanej inflacji. Od 1 stycznia gospodarstwo domowe za 1 metr sześcienny wody zapłaci netto 3,31 zł natomiast za odprowadzenie 1 metra sześciennego ścieków 4,47 zł.

W 2011 roku opłata za wodę i ścieki wynosiła odpowiednio 3,22 zł i 4,61 zł. Do tej ceny doliczany jest 8-proc. podatek VAT. Jak wyliczyło PWiK, podwyżka spowoduje wzrost kosztów utrzymania rodziny w przeliczeniu na 1 osobę o 66 groszy miesięcznie.

W przyszłym roku w Olsztynie rosną podatki od nieruchomości. Według rzeczniczki urzędu miasta Anety Szpaderskiej, stawka podatku od nieruchomości, jaki płacą właściciele mieszkań rośnie z 57 groszy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania do 60 groszy za metr kwadratowy. Stawka podatku od nieruchomości za grunt rośnie z 12 groszy za metr kwadratowy do 30 groszy.

Przykładowo dla mieszkania 70 metrowego i gruntu do niego przynależnego o powierzchni 42 metrów kwadratowych oznacza to wzrost podatku o około 10 złotych rocznie.

Wzrósł także podatek za lokal, w którym prowadzi się działalność gospodarczą; z 19,88 zł za metr kwadratowy do 20,71 zł. Lekarzom zaś podniesiono stawkę podatku za użytkowanie pomieszczeń związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych z 4,21 zł za metr kwadratowych do 4,40 zł.

Od 1 stycznia rodziny, którym urodziło się dziecko w Olsztynie nie dostaną gminnego becikowego w wysokości 200 zł, ponieważ radni z powodów oszczędnościowych zlikwidowali tę jednorazową zapomogę.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK