| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Ponad 530 mln zł chce zyskać Poznań z podatków i opłat w 2012 r.

Ponad 530 mln zł chce zyskać Poznań z podatków i opłat w 2012 r.

Ponad 530 mln zamierza pozyskać Poznań z podatków i opłat lokalnych w 2012 r., to o 40 mln zł więcej niż rok temu - wynika z projektu budżetu miasta.

Wpływy zaplanowano z podatku, m.in. od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportu oraz opłaty za posiadanie psa.

Jak poinformowała skarbnik miasta Barbara Sajnaj, w Poznaniu podatek od nieruchomości w 2012 r. rośnie o 4,2 proc., czyli zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów.

Od 2012 r. w Poznaniu nie będzie już stawki preferencyjnej podatku za niektóre budynki gospodarcze. "Do tej pory była to stawka na poziomie 50 proc., obecnie również w tym przypadku obowiązywała będzie stawka określona przez ministra finansów" - poinformowała.

W przypadku podatku od środków transportu wzrosły tylko stawki minimalne z powodu ich urzędowej podwyżki o 11,29 proc., natomiast pozostałe stawki zostały utrzymane. "Stawki podatku od środków transportu zostały w Poznaniu mocno obniżone w 2011 roku. Zmieniliśmy swoją politykę w tym zakresie, bo z Poznania do sąsiednich gmin zaczęli uciekać nam podatnicy i stąd wynikał spadek dochodów z tego źródła" - powiedziała skarbnik.

Jak dodała, obecnie stawki podatków od środków transportu w Poznaniu są niższe niż w innych dużych miastach. Mniejsze podatki płacą właściciele pojazdów, które spełniają normy jakościowe emisji spalin EURO4 lub EURO5.

W Poznaniu nie zmienia się też roczna opłata za posiadanie psa - nadal wynosi 55 zł.

Ponadto w Poznaniu planowany jest wzrost cen biletów komunikacji miejskiej: jednorazowych i okresowych. Piętnastominutowy bilet ma zdrożeć, od marca 2012 r., z 2 zł do 2,60 zł, a bilet miesięczny imienny - z 81 zł do 105 zł.

Cena wody w Poznaniu wzrośnie w 2012 r. do 3,59 zł za metr sześcienny z 3,34 zł w 2011 r.

Według planów miasta dłużej też trzeba będzie płacić za parkowanie w płatnej strefie. Ma ona obowiązywać od godz. 8.00, a nie od 10.00 jak dotychczas, a w skróconym wymiarze godzin ma obowiązywać w soboty.

W przyszłym roku w Poznaniu opłaty za wprowadzenie ścieków opadowych i roztopowych do miejskiej kanalizacji deszczowej mają być niższe o kilka-kilkanaście groszy za metr sześcienny od obowiązujących w 2011 r. Władze Poznania wprowadziły te opłaty w 2009 r. Ściąganiem należności zajmuje się poznański Zarząd Dróg Miejskich.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK