| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Ponad 530 mln zł chce zyskać Poznań z podatków i opłat w 2012 r.

Ponad 530 mln zł chce zyskać Poznań z podatków i opłat w 2012 r.

Ponad 530 mln zamierza pozyskać Poznań z podatków i opłat lokalnych w 2012 r., to o 40 mln zł więcej niż rok temu - wynika z projektu budżetu miasta.

Wpływy zaplanowano z podatku, m.in. od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportu oraz opłaty za posiadanie psa.

Jak poinformowała skarbnik miasta Barbara Sajnaj, w Poznaniu podatek od nieruchomości w 2012 r. rośnie o 4,2 proc., czyli zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów.

Od 2012 r. w Poznaniu nie będzie już stawki preferencyjnej podatku za niektóre budynki gospodarcze. "Do tej pory była to stawka na poziomie 50 proc., obecnie również w tym przypadku obowiązywała będzie stawka określona przez ministra finansów" - poinformowała.

W przypadku podatku od środków transportu wzrosły tylko stawki minimalne z powodu ich urzędowej podwyżki o 11,29 proc., natomiast pozostałe stawki zostały utrzymane. "Stawki podatku od środków transportu zostały w Poznaniu mocno obniżone w 2011 roku. Zmieniliśmy swoją politykę w tym zakresie, bo z Poznania do sąsiednich gmin zaczęli uciekać nam podatnicy i stąd wynikał spadek dochodów z tego źródła" - powiedziała skarbnik.

Jak dodała, obecnie stawki podatków od środków transportu w Poznaniu są niższe niż w innych dużych miastach. Mniejsze podatki płacą właściciele pojazdów, które spełniają normy jakościowe emisji spalin EURO4 lub EURO5.

W Poznaniu nie zmienia się też roczna opłata za posiadanie psa - nadal wynosi 55 zł.

Ponadto w Poznaniu planowany jest wzrost cen biletów komunikacji miejskiej: jednorazowych i okresowych. Piętnastominutowy bilet ma zdrożeć, od marca 2012 r., z 2 zł do 2,60 zł, a bilet miesięczny imienny - z 81 zł do 105 zł.

Cena wody w Poznaniu wzrośnie w 2012 r. do 3,59 zł za metr sześcienny z 3,34 zł w 2011 r.

Według planów miasta dłużej też trzeba będzie płacić za parkowanie w płatnej strefie. Ma ona obowiązywać od godz. 8.00, a nie od 10.00 jak dotychczas, a w skróconym wymiarze godzin ma obowiązywać w soboty.

W przyszłym roku w Poznaniu opłaty za wprowadzenie ścieków opadowych i roztopowych do miejskiej kanalizacji deszczowej mają być niższe o kilka-kilkanaście groszy za metr sześcienny od obowiązujących w 2011 r. Władze Poznania wprowadziły te opłaty w 2009 r. Ściąganiem należności zajmuje się poznański Zarząd Dróg Miejskich.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »