| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Podatki i opłaty lokalne w woj. zachodniopomorskim w 2013 r.

Podatki i opłaty lokalne w woj. zachodniopomorskim w 2013 r.

W 2013 r. mieszańcy woj. zachodniopomorskiego mogą się spodziewać wyższych czynszów, podatków od nieruchomości czy opłat za wodę i ścieki.

Od tego roku wzrasta także podatek od środków transportu. Kwota podwyżki jest różna w zależności od rodzaju pojazdu. Średnio podatek będzie wyższy o 38 proc. W 2012 roku z tytułu tego podatku wpłynęło do miejskiej kasy 465 tys. 670 zł. W tym miasto planuje, że będzie to kwota 520 tys. złotych.

Świnoujście od 10 lat dopłaca do ceny wody i ścieków. Tak też będzie w tym roku - twierdzi Karelus. "Dzięki temu, w porównaniu z innymi miastami i mimo trudności z pozyskaniem wody, jakie ma Świnoujście z racji swojego położenia na wyspach, ceny te utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie" - przekonuje rzecznik.

W ubiegłym roku stawki za metr sześcienny wody wynosiły 3,44 zł dla gospodarstw domowych i 4,24 zł dla pozostałych odbiorców. Natomiast cena metra sześciennego ścieków - 3,57 zł dla gospodarstw domowych i 4,77 zł dla pozostałych odbiorców. W 2013 roku stawki wzrosły o 15 procent i wynoszą: dla gospodarstw domowych 3,96 złotych (woda) i 4,11 złotych (ścieki) , a dla pozostałych odbiorców odpowiednio 4,35 zł i 4,87 zł.

Ewentualna podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych może nastąpić w III kwartale tego roku. Ale nawet jeśli tak się stanie, to wyższe ceny nie muszą objąć wszystkich najemców - dodał rzecznik.

Nastąpi bowiem porównanie wielkości ponoszonych kosztów na dany budynek i lokal. Jeżeli wysokość dotychczasowego czynszu pokrywać będzie wyżej wymienione koszty utrzymania, inflację i zysk, to podwyżki nie będzie. A jeżeli nawet podwyżka wystąpi, to będzie ograniczona do nie więcej niż 10 proc. w stosunku do czynszu przed podwyżką - tłumaczy.

W niektórych, udowodnionych sytuacjach związanych z pauperyzacją, czynsz może być nawet okresowo zmniejszony. W minionym 2012 roku stawka czynszu w lokalach socjalnych wynosiła 1,72 zł. miesięcznie za metr powierzchni użytkowej. Natomiast w mieszkaniach komunalnych wahała się od 4,11 do 8,90 zł za metr powierzchni użytkowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK