| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Stawki podatków i opłat w Krakowie w 2013 roku

Stawki podatków i opłat w Krakowie w 2013 roku

Od początku 2013 roku mieszkańcy Krakowa płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za ogrzewanie, wodę i ścieki. Przywrócony został podatek od posiadania psów.

 Komunikacja miejska

Za bilet jednorazowy uprawniający do przejazdu komunikacją miejską w Krakowie pasażerowie płacą obecnie 3,80 zł. W 2012 roku cena wynosiła 3,20 zł. Bilet 15-minutowy został zastąpiony 20-minutowym z ceną 2,80 zł (poprzednio 2 zł).

Bilet "godzinny" kosztuje 5 zł (wcześniej 4 zł), a 90-minutowy osiągnął cenę 6 zł (zamiast 5,20 zł). Zmieniły się także ceny biletów jednodniowych - 15 zł, dwudniowych - 24 zł, trzydniowych - 36 zł, oraz siedmiodniowych - 48 zł.

Podobnie jak w przypadku poprzednich podwyżek, nie wzrosły ceny biletów okresowych. Jak wyjaśnił Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa, w ten sposób władze miasta chcą promować stałych użytkowników komunikacji miejskiej i zachęcać do regularnego korzystania z transportu zbiorowego.

 W zeszłym roku wpływy z biletów wyniosły ok 236 mln zł, na ten rok założono 266 mln zł. Środki mają być przeznaczone na poprawę oferty komunikacji zbiorowej.

Opłaty za media

 Po nowym roku mieszkańcy miasta za wodę i ścieki płacą o 5,85 proc. więcej niż poprzednio. Metr sześcienny dostarczonej wody i metr sześcienny odebranych ścieków kosztuje łącznie 9,03 zł brutto.

 Zdaniem władz miasta pieniądze z podwyżki za wodę i ścieki pozwolą na realizację inwestycji w infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną za łączną kwotę ponad 106 mln zł.

 Obowiązująca od 1 stycznia nowa taryfa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie, zakłada wzrost ceny za przesył o 2,2 proc. Do tego dochodzi nowa taryfa jednego z wytwórców, która spowoduje, łącznie ze zmianą cen MPEC,że mieszkańcy zapłacą za ciepło o 6,3 proc. więcej niż w zeszłym roku.

Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

 Podatki i opłaty

Podatek od nieruchomości za mieszkanie wzrósł z 62 groszy za metr kwadratowy do 70 groszy. Podwyżka wynika z polityki podatkowej miasta przyjętej przez Radę Miasta Krakowa w 2011 r.

 Od 1 stycznia 2013 roku właściciele psów w Krakowie znowu zapłacą za nie podatek, wynoszący 36 zł rocznie. Wpływy trafią na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Krakowie prowadzącego w imieniu gminy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.

 Należność płatna jest jednorazowo w terminie do 31 maja. W przypadku pozyskania psa w ciągu roku, opłata wyliczona zostanie proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których posiadamy czworonoga.

 Od opłaty za posiadanie jednego psa nadal zwolnione są m.in. osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe oraz osoby, które adoptowały czworonoga ze schroniska. (PAP)

 

Podatki i opłaty lokalne w Krakowie w 2013 roku - vademecum:

podatek od nieruchomości

podatek od środków transportowych

opłaty lokalne

opłata targowa

opłata od posiadania psów

opłata uzdrowiskowa

opłata miejscowa

podatek leśny

podatek rolny

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK