| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy dochody z loterii fantowej są opodatkowane

Czy dochody z loterii fantowej są opodatkowane

Małe loterie fantowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od gier. Konieczne jest jednak dokonanie zgłoszenia loterii do urzędu celnego.

Przepisy ustawy o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540) jednoznacznie wskazują, że dochód z loterii fantowej przeznaczany jest w całości na realizację celów społecznie użytecznych, w szczególności dobroczynnych. Wskazanie celu, na jaki przeznaczone zostaną dochody z gry, jest jednym z elementów zgłoszenia loterii do urzędu celnego. Zgłaszanie potrzebne jest organom celnym do kontrolowania, czy loteria fantowa odbywa się zgodnie z przepisami, a więc czy jest uczciwa.


Zasady organizowania loterii


W świetle ustawy o grach hazardowych grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku. Ustawa zawiera również definicje poszczególnych gier i są to m.in.:

- gra bingo fantowe, w której uczestniczy się przez nabycie przypadkowych zestawów liczb z ustalonego z góry zbioru liczb, a podmiot urządzający grę oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe;

- loterie fantowe, w których uczestniczy się przez nabycie losu lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający loterię oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe.

Loterie fantowe, gry bingo fantowe i loterie promocyjne mogą być urządzane, na podstawie udzielonego zezwolenia, przez osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Loterie fantowe lub gry bingo fantowe, w których wartość puli wygranych nie przekracza kwoty bazowej, o której mowa w art. 70 (w 2013 r. jest to 3665,68 zł), mogą być urządzane, po dokonaniu ich zgłoszenia. Tym samym uzyskanie zezwolenia na ich urządzanie nie jest już wymagane.

Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT

Duże zmiany w PIT, głównie na niekorzyść dla podatników


Dochody uzyskane z loterii


Przepisy ustawy o grach hazardowych wskazują, że dochód z loterii fantowej przeznaczany jest w całości na realizację celów społecznie użytecznych, w szczególności dobroczynnych. Natomiast wskazanie celu, na który podmiot przeznacza dochód z gry jest jednym z ustawowych warunków przy zgłoszeniu małej loterii fantowej właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »