| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy dochody z loterii fantowej są opodatkowane

Czy dochody z loterii fantowej są opodatkowane

Małe loterie fantowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od gier. Konieczne jest jednak dokonanie zgłoszenia loterii do urzędu celnego.

Przepisy ustawy o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540) jednoznacznie wskazują, że dochód z loterii fantowej przeznaczany jest w całości na realizację celów społecznie użytecznych, w szczególności dobroczynnych. Wskazanie celu, na jaki przeznaczone zostaną dochody z gry, jest jednym z elementów zgłoszenia loterii do urzędu celnego. Zgłaszanie potrzebne jest organom celnym do kontrolowania, czy loteria fantowa odbywa się zgodnie z przepisami, a więc czy jest uczciwa.


Zasady organizowania loterii


W świetle ustawy o grach hazardowych grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku. Ustawa zawiera również definicje poszczególnych gier i są to m.in.:

- gra bingo fantowe, w której uczestniczy się przez nabycie przypadkowych zestawów liczb z ustalonego z góry zbioru liczb, a podmiot urządzający grę oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe;

- loterie fantowe, w których uczestniczy się przez nabycie losu lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający loterię oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe.

Loterie fantowe, gry bingo fantowe i loterie promocyjne mogą być urządzane, na podstawie udzielonego zezwolenia, przez osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Loterie fantowe lub gry bingo fantowe, w których wartość puli wygranych nie przekracza kwoty bazowej, o której mowa w art. 70 (w 2013 r. jest to 3665,68 zł), mogą być urządzane, po dokonaniu ich zgłoszenia. Tym samym uzyskanie zezwolenia na ich urządzanie nie jest już wymagane.

Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT

Duże zmiany w PIT, głównie na niekorzyść dla podatników


Dochody uzyskane z loterii


Przepisy ustawy o grach hazardowych wskazują, że dochód z loterii fantowej przeznaczany jest w całości na realizację celów społecznie użytecznych, w szczególności dobroczynnych. Natomiast wskazanie celu, na który podmiot przeznacza dochód z gry jest jednym z ustawowych warunków przy zgłoszeniu małej loterii fantowej właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK