| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy spłatę długu spadkowego można uwzględnić w kosztach

Czy spłatę długu spadkowego można uwzględnić w kosztach

Spłaty długu spadkowego nie można uwzględnić w kosztach podatkowych odpłatnego zbycia odziedziczonej nieruchomości - takie stanowisko potwierdziło Ministerstwo Finansów.

Resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 17121/13) uznał, że uregulowanych zobowiązań ciążących na odziedziczonej nieruchomości nie można zaliczyć do kosztów podatkowych przy jej sprzedaży.

Sprawa odnosi się do sytuacji podatnika, który dostaje w spadku zadłużone mieszkanie. W celu uregulowania ciążących na nim zobowiązań, sprzedaje nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia. Oznacza to, że osiąga opodatkowany przychód, ponieważ dopiero zbycie po upływie pięcioletniego okresu jest zwolnione z podatku.

Zwrot nadpłaty w podatku od spadków do 18 lipca

Podatek od spadków i darowizn - pobór i odprowadzenie podatku

Czy w związku z tym spłatę długu spadkowego można uwzględnić jako koszt odpłatnego zbycia? Ministerstwo Finansów stwierdza, że nie, przy czym podkreśla, że do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w spadku można zaliczyć tylko wydatki, które wprost określił ustawodawca w art. 22 ust. 6d ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Są to wyłącznie udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości w czasie jej posiadania, oraz zapłacony podatek od spadków i darowizn w części przypadającej na nabycie mieszkania. Do kosztów podatkowych nie można więc zaliczać spłaconych długów spadkowych.

Zdaniem Ministerstwa Finasnów przepisy w tym zakresie są jasne, a stanowisko organów podatkowych jednolite, dlatego wedłg resortu nie ma podstaw do wydawania interpretacji ogólnej.

Podatek od spadków i darowizn 2013 - limity, zwolnienia, terminy

Zapraszamy na forum Inne podatki i opłaty

MF przypomina, że w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2009 r. podatnik może skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Polega ona na wyłączeniu z opodatkowania tej części dochodu, która proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe (np. zakup domu) w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 21 ust. 1 pkt 131 i ust. 25 ustawy o PIT).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »