| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Jak naliczać podatek rolny

Jak naliczać podatek rolny

Od początku 2014 r. obowiązują zmienione zasady naliczania podatku rolnego. Obecnie podatek rolny jest obliczany według ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy.

Sposób obliczania wysokości podatku rolnego ustalany jest zgodnie z zasadami określonymi w art. 6 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2013 r. poz.  1381).


Zasady obliczania podatku rolnego


Podatek rolny za rok podatkowy wynosi: od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych równowartość pieniężną 2,5 q żyta, a od 1 ha gruntów, które nie stanowią gospodarstwa rolnego, czyli o powierzchni nieprzekraczającej 1 ha, równowartość pieniężną 5 q żyta - obliczone według średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy. Średnią cenę skupu ustala się na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej  Polskiej Monitor Polski w terminie do dnia 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Powyższe zasady ustalania podatku zostały wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o podatku rolnym z dnia 10 maja 2013 r. (Dz. U. z  2013 r. poz. 660) i obowiązują od 1 października 2013 r.

Stawki minimalne podatku od środków transportowych w 2014 r.


Ceny skupu żyta za 11 kwartałów


A zatem obecnie podatek rolny obliczany jest według nowych zasad, tj. według ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy od 2014 r. Poprzednie zasady, obowiązujące do końca 2013 r., przewidywały obliczanie podatku rolnego według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy ustalanej na podstawie komunikatu  prezesa GUS ogłaszanego w Monitorze Polskim w terminie 20 dni po upływie trzeciego kwartału. Zdaniem ustawodawcy wzięcie pod uwagę cen żyta w okresie blisko 3 lat wstecz zamiast trzech kwartałów roku poprzedniego jako elementu wpływającego na wysokość podatku spowoduje uśrednienie ceny oraz zniwelowanie różnic w wysokości podatku rok do roku. Nowelizacja przepisu była odpowiedzią na postulaty zmian zgłaszane przez rolników w związku z wahaniami cen żyta wpływającymi na znaczne różnice, a tym samym nieprzewidywalność wysokości opodatkowania podatkiem rolnym.


Mniejsze wahania wysokości podatku


Dzięki nowelizacji rozwiązany został problem znacznych różnic w wysokości podatku rolnego związany ze zbyt krótkim okresem porównawczym cen żyta. W konsekwencji nowelizacja przepisu powoduje również zmniejszenie presji w kierunku niwelowania różnic w wysokości podatku rolnego przez obniżanie górnych granic stawek podatku w drodze uchwał rad gmin, co ma wpływ na wysokość subwencji ogólnej.

Podatek od nieruchomości 2013/2014

Zapraszamy na forum o podatkach

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK