| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Kto powinien płacić opłatę produktową

Kto powinien płacić opłatę produktową

Jesteśmy firmą, która produkuje półwyroby i pakuje je w kartony. Następnie odbiorca tych półwyrobów dokłada swoje elementy i powstaje wyrób gotowy, który jest pakowany w te same kartony i dopiero wprowadzany do sprzedaży. Która z opisanych firm powinna uiścić opłatę produktową?

RADA

Obowiązek ten będzie spoczywać na firmie, której oznaczenie widnieje na opakowaniu. Będzie to zatem firma, która zleciła wytworzenie wyrobu i pod której oznaczeniem trafił on do sprzedaży.

UZASADNIENIE

Obowiązek uiszczenia opłaty produktowej obciąża producentów, którzy wprowadzają produkty w opakowaniach na rynek, oraz przedsiębiorców wprowadzających towary na terytorium kraju w drodze importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia. Przepisy te stosuje się również do przedsiębiorców:

-   pakujących produkty wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzających je na rynek krajowy,

- prowadzących jednostkę lub jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 500 m2 oraz przedsiębiorców prowadzących więcej niż jedną jednostkę o łącznej powierzchni 5000 m2, sprzedających produkty tam pakowane,

-   wprowadzających odpady opakowaniowe na rynek w procesie świadczenia usług (np. gastronomicznych), jak również przedsiębiorców, którzy wprowadzają na terytorium kraju produkty lub produkty w opakowaniach w drodze importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia na potrzeby własne.

W przypadku Czytelnika powstała wątpliwość, który z przedsiębiorców zaangażowanych w powstanie wprowadzanego na rynek krajowy produktu powinien wnieść opłatę produktową.

Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (art. 1 ust. 1b) stanowi:

W przypadku gdy produkt lub produkt w opakowaniu jest wprowadzany na rynek krajowy przez przedsiębiorcę niebędącego wytwórcą produktu lub produktu w opakowaniu, który zlecił wytworzenie tego produktu lub produktu w opakowaniu oraz którego oznaczenie zostało umieszczone na produkcie lub produkcie w opakowaniu, obowiązki określone w ustawie obciążają tego przedsiębiorcę.

Jeżeli zatem na opakowaniu jest oznaczenie firmy, która montuje ostateczny produkt, to na niej będą spoczywać obowiązki z zakresu opłaty produktowej. Jeżeli natomiast montaż produktu zleciła firma produkująca półwyroby i do niej należą oznaczenia na opakowaniu, to ona będzie zobowiązana do wnoszenia opłaty produktowej.

PRZYKŁAD

Spółka X produkuje na zlecenie sieci handlowej soki owocowe. Na opakowaniu tych soków zostały umieszczone oznaczenia sieci handlowej. W tej sytuacji to ona będzie uiszczać opłatę produktową.

Podstawa prawna

-art. 1 ust. 1b ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej - Dz.U. Nr 63, poz. 639; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 175, poz. 1458


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK