| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Kto powinien płacić opłatę produktową

Kto powinien płacić opłatę produktową

Jesteśmy firmą, która produkuje półwyroby i pakuje je w kartony. Następnie odbiorca tych półwyrobów dokłada swoje elementy i powstaje wyrób gotowy, który jest pakowany w te same kartony i dopiero wprowadzany do sprzedaży. Która z opisanych firm powinna uiścić opłatę produktową?

RADA

Obowiązek ten będzie spoczywać na firmie, której oznaczenie widnieje na opakowaniu. Będzie to zatem firma, która zleciła wytworzenie wyrobu i pod której oznaczeniem trafił on do sprzedaży.

UZASADNIENIE

Obowiązek uiszczenia opłaty produktowej obciąża producentów, którzy wprowadzają produkty w opakowaniach na rynek, oraz przedsiębiorców wprowadzających towary na terytorium kraju w drodze importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia. Przepisy te stosuje się również do przedsiębiorców:

-   pakujących produkty wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzających je na rynek krajowy,

- prowadzących jednostkę lub jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 500 m2 oraz przedsiębiorców prowadzących więcej niż jedną jednostkę o łącznej powierzchni 5000 m2, sprzedających produkty tam pakowane,

-   wprowadzających odpady opakowaniowe na rynek w procesie świadczenia usług (np. gastronomicznych), jak również przedsiębiorców, którzy wprowadzają na terytorium kraju produkty lub produkty w opakowaniach w drodze importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia na potrzeby własne.

W przypadku Czytelnika powstała wątpliwość, który z przedsiębiorców zaangażowanych w powstanie wprowadzanego na rynek krajowy produktu powinien wnieść opłatę produktową.

Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (art. 1 ust. 1b) stanowi:

W przypadku gdy produkt lub produkt w opakowaniu jest wprowadzany na rynek krajowy przez przedsiębiorcę niebędącego wytwórcą produktu lub produktu w opakowaniu, który zlecił wytworzenie tego produktu lub produktu w opakowaniu oraz którego oznaczenie zostało umieszczone na produkcie lub produkcie w opakowaniu, obowiązki określone w ustawie obciążają tego przedsiębiorcę.

Jeżeli zatem na opakowaniu jest oznaczenie firmy, która montuje ostateczny produkt, to na niej będą spoczywać obowiązki z zakresu opłaty produktowej. Jeżeli natomiast montaż produktu zleciła firma produkująca półwyroby i do niej należą oznaczenia na opakowaniu, to ona będzie zobowiązana do wnoszenia opłaty produktowej.

PRZYKŁAD

Spółka X produkuje na zlecenie sieci handlowej soki owocowe. Na opakowaniu tych soków zostały umieszczone oznaczenia sieci handlowej. W tej sytuacji to ona będzie uiszczać opłatę produktową.

Podstawa prawna

-art. 1 ust. 1b ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej - Dz.U. Nr 63, poz. 639; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 175, poz. 1458


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »