| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Inne podatki i opłaty

Mąż może sam podarować rzecz należącą do niego i żony

Aktualizacja: 18.10.2011

Jeżeli mąż podaruje komuś rzecz należącą do małżeńskiego majątku, jego żona nie jest darczyńcą, nawet gdy zgodziła się na tę darowiznę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Ma to znaczenie dla podatku, który ma zapłacić obdarowany. »

Fundusz cypryjski dedykowany inwestycjom w Polsce. Remedium na mankamenty FIZów

Aktualizacja: 11.10.2011

Fundusze inwestycyjne zamknięte (dalej „FIZ”) od pewnego czasu stanowią dość popularne wehikuły inwestycyjne, dzięki którym podatnik może w sposób legalny ograniczyć wysokość obciążeń podatkowych. Czy na pewno jednak popularność FIZów oznacza, że stanowią najbardziej optymalną formę prowadzenia inwestycji na terenie Polski? »

Darowizna pieniężna związana z zamianą gruntów jako koszt

Aktualizacja: 15.09.2011

Czy wartość dokonanych darowizn na rzecz miasta będzie związana z kosztem nabycia gruntów i w związku z tym, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy CIT, w przypadku zbycia tych gruntów w przyszłości, tak poniesiony wydatek, będzie stanowić koszt uzyskania przychodu? »

Opodatkowanie odsetek od zapłaty za sprzedaż nieruchomości

Aktualizacja: 14.06.2011

Czy uzyskane z tytułu sprzedaży kwoty stanowią przychód w rozumieniu przepisów prawa podatkowego? Jeśli tak, to czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zarówno cena jak i odsetki, czy są od tego podatku zwolnione? »

Zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

Aktualizacja: 31.01.2011

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm., dalej „ustawa”), to zbiór przepisów, które określają podstawowe elementy obowiązku podatkowego, w szczególności osobę obowiązaną do uiszczenia podatku, przedmiot opodatkowania oraz stawki podatkowe dwóch rodzajów podatków: od nieruchomości i od środków transportowych, a także czterech opłat lokalnych: targowej, miejscowej, uzdrowiskowej i od posiadania psów. »

Jak uniknąć przejęcia zobowiązań podatkowych spadkodawcy?

Aktualizacja: 18.01.2011

Chociaż zobowiązania podatkowe spadkodawcy nie wchodzą w skład masy spadkowej, to jednak na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) spadkobiercy podatnika, jak również płatnika (tj. osoby zobowiązanej do obliczenia podatku, pobrania go od podatnika i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu) przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, czyli stają się następcami prawnymi spadkodawcy. »

Nie każdy wydatek na dom będzie kosztem

Aktualizacja: 10.05.2010

Wydatki na remont domu, budowę drogi dojazdowej, zapłatę zaległego podatku nie będą kosztem przy zbyciu nieruchomości. »

Zachowek otrzymany od rodziny jest zwolniony z podatku spadkowego

Aktualizacja: 17.03.2010

Podatnik, który otrzyma od syna zachowek, nie zapłaci podatku od spadku, gdy zgłosi to w urzędzie skarbowym. »

Podatek od nieruchomości: mąż i żona zapłacą podatek, jeśli decyzję otrzyma każde z nich

Aktualizacja: 08.02.2010

Jeśli wójt gminy dostarczy decyzję podatkową tylko jednemu współwłaścicielowi, którym jest małżonek, to tylko on będzie musiał zapłacić podatek od nieruchomości. »

Czy spadek po ojcu podlega zwolnieniu

Aktualizacja: 03.11.2008

Syn posiadający uprawnienia rolnicze odziedziczył gospodarstwo rolne po zmarłym 23 stycznia 1981 r. ojcu. Jako spadkobierca założył sprawę spadkową w bieżącym roku i spadek został mu przyznany. Czy podatnik będzie zwolniony z podatku? »

Czy będzie podatek od darowizny przedsiębiorstwa

Aktualizacja: 09.10.2008

Zamierzam przekazać żonie w darowiźnie przedsiębiorstwo. Żona będzie kontynuować działalność gospodarczą i dalej prowadzić sklep w dotychczasowym zakresie. Czy w przypadku takiego przekazania trzeba zapłacić podatek od darowizny? »

Czy zbywca udziału w spadku płaci podatek

Aktualizacja: 03.10.2008

Podatnik jest jednym z dwóch spadkobierców, którzy odziedziczyli spadek po dalekim krewnym. Nie czekając na dział spadku, sprzedał swój udział spadkowy na rzecz drugiego spadkobiercy. Podatnik nie wie, czy w związku z tym powinien złożyć zeznanie na potrzeby podatku od spadków i darowizn? »

Czy zasiedzenie nieruchomości powoduje konieczność zapłaty podatku

Aktualizacja: 19.09.2008

Jestem właścicielem nieruchomości nabytej w wyniku zasiedzenia. Właściwie jestem spadkobiercą właściciela tej nieruchomości. Nieruchomość znajduje się na terenie, do którego stosowano tzw. dekret bierutowski, co oznaczało, że musiałem ją zasiedzieć. Czy w związku z tym jestem zobowiązany do zapłaty podatku od zasiedzenia? O odpowiedź poprosiliśmy Izbę Skarbową w Szczecinie oraz Rafała Kłagisza, doradcę podatkowego z Ożóg i Wspólnicy. »

Jak rozliczyć podatek od spadków i darowizn w przypadku zaprzestania prowadzenia odziedziczonej działalności gospodarczej

Aktualizacja: 17.09.2008

W 2006 r. przyjąłem spadek i zobowiązałem się prowadzić działalność gospodarczą przez 5 lat. Na podstawie tego oświadczenia zostałem zwolniony od zapłacenia podatku od spadków i darowizn. Obecnie po 2 latach zamierzam zaprzestać prowadzenia odziedziczonej działalności gospodarczej. Czy należny podatek od spadku zostanie wyliczony proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności gospodarczej? Czy też muszę go zapłacić w wysokości, w jakiej został ustalony na dzień otrzymania spadku? Czy proporcjonalne wyliczanie stawki podatku odnosi się tylko do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej jedynie ze względu na zdarzenia losowe? »

Czy świadczenie z polisy ubezpieczeniowej jest opodatkowane

Aktualizacja: 29.08.2008

Czy świadczenie z polisy ubezpieczeniowej wypłacone spadkobiercom na podstawie dziedziczenia podlega podatkowi od spadków i darowizn? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK