| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy należy zapłacić podatek od darowizny

Czy należy zapłacić podatek od darowizny

Wujek chce za trzy lata przejść na emeryturę w KRUS, ale ponieważ nie ma żony ani dzieci, chce całe gospodarstwo rolne wraz z domem przepisać na mnie, czyli bratanka. Czy będę płacić podatek od podarowanego majątku?


IWONA WOŹNIAK

koordynator zespołu, dział usług księgowych, FPA Group

Tak

Budynki, urządzenia i inne składniki niepodlegające zwolnieniu stanowią podstawę opodatkowania na zasadach ogólnych. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.

Nabycie przez osobę fizyczną w drodze spadku lub darowizny własności praw lub rzeczy znajdujących się na terytorium Polski podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wynika to z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ustawa zawiera jednak szereg zwolnień, w tym również związanych z nabyciem gospodarstwa rolnego. Zwalnia się od podatku m.in. nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z częściami składowymi, pod warunkiem że w chwili nabycia nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy oraz gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej pięciu lat od nabycia.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej itd.

Należy zauważyć, że powyższe zwolnienie nie obejmuje: budynków mieszkalnych, budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym czy urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, takich jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców.

Dodatkowo w piśmie z 22 stycznia 2003 r. (sygn. LK-2413/LM/JK/2002) Ministerstwo Finansów uznało, że w skład tak rozumianego gospodarstwa rolnego nie wchodzi także: inwentarz żywy, pojazdy i maszyny rolnicze i inne. Definicja gospodarstwa rolnego nie obejmuje tych składników, niezależnie od rodzaju, przeznaczenia oraz sposobu ich wykorzystania i dlatego ich nabycie nie może być objęte zwolnieniem od podatku przewidzianym dla takiego gospodarstwa.

Jeżeli obdarowany jest jednak rolnikiem, może uzyskać dodatkowo zwolnienie z podatku w zakresie nabycia pojazdów i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn, ale skorzystanie z tego przywileju możliwe jest tylko pod warunkiem, że otrzymane pojazdy i maszyny rolnicze nie zostaną przez nabywcę sprzedane lub darowane osobom trzecim w ciągu trzech lat od daty ich otrzymania. Niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia.

W związku z powyższym budynki, urządzenia i inne składniki niepodlegające zwolnieniu stanowią podstawę opodatkowania na zasadach ogólnych. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.

(ŁZ)

PODSTAWA PRAWNA

Art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2006 r. nr 136, poz. 969).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK