| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy należy zapłacić podatek od darowizny

Czy należy zapłacić podatek od darowizny

Wujek chce za trzy lata przejść na emeryturę w KRUS, ale ponieważ nie ma żony ani dzieci, chce całe gospodarstwo rolne wraz z domem przepisać na mnie, czyli bratanka. Czy będę płacić podatek od podarowanego majątku?


IWONA WOŹNIAK

koordynator zespołu, dział usług księgowych, FPA Group

Tak

Budynki, urządzenia i inne składniki niepodlegające zwolnieniu stanowią podstawę opodatkowania na zasadach ogólnych. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.

Nabycie przez osobę fizyczną w drodze spadku lub darowizny własności praw lub rzeczy znajdujących się na terytorium Polski podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wynika to z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ustawa zawiera jednak szereg zwolnień, w tym również związanych z nabyciem gospodarstwa rolnego. Zwalnia się od podatku m.in. nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z częściami składowymi, pod warunkiem że w chwili nabycia nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy oraz gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej pięciu lat od nabycia.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej itd.

Należy zauważyć, że powyższe zwolnienie nie obejmuje: budynków mieszkalnych, budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym czy urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, takich jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców.

Dodatkowo w piśmie z 22 stycznia 2003 r. (sygn. LK-2413/LM/JK/2002) Ministerstwo Finansów uznało, że w skład tak rozumianego gospodarstwa rolnego nie wchodzi także: inwentarz żywy, pojazdy i maszyny rolnicze i inne. Definicja gospodarstwa rolnego nie obejmuje tych składników, niezależnie od rodzaju, przeznaczenia oraz sposobu ich wykorzystania i dlatego ich nabycie nie może być objęte zwolnieniem od podatku przewidzianym dla takiego gospodarstwa.

Jeżeli obdarowany jest jednak rolnikiem, może uzyskać dodatkowo zwolnienie z podatku w zakresie nabycia pojazdów i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn, ale skorzystanie z tego przywileju możliwe jest tylko pod warunkiem, że otrzymane pojazdy i maszyny rolnicze nie zostaną przez nabywcę sprzedane lub darowane osobom trzecim w ciągu trzech lat od daty ich otrzymania. Niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia.

W związku z powyższym budynki, urządzenia i inne składniki niepodlegające zwolnieniu stanowią podstawę opodatkowania na zasadach ogólnych. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.

(ŁZ)

PODSTAWA PRAWNA

Art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2006 r. nr 136, poz. 969).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »