| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy konieczne jest zgłoszenie naczelnikowi otrzymanej darowizny

Czy konieczne jest zgłoszenie naczelnikowi otrzymanej darowizny

Jesteśmy z żoną udziałowcami (po 50 proc.) spółki z o.o. z siedzibą w Siedlcach. Chcemy przekazać udziały synowi, który jest prezesem spółki. Notariusz przygotowuje umowę cywilno- prawną przekazania udziałów. Czy aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, trzeba zgłosić fakt darowizny naczelnikowi urzędu skarbowego? Na jakim druku mam zawiadomić urząd skarbowy? Jaki urząd będzie właściwy do zgłoszenia? Czy w miejscu siedziby spółki, czyli w Siedlcach, czy w miejscu zamieszkania, czyli w Węgrowie?

EKSPERT WYJAŚNIA

Natalia ZmysŁowska

starszy konsultant, Accreo Taxand

Tak

W przypadku darowizny udziałów, aby skorzystać ze zwolnienia, podatnik musi złożyć w urzędzie właściwym według miejsca zamieszkania (US w Węgrowie) zgłoszenie, iż spełnia warunki do zwolnienia.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku od spadków i darowizn (dalej: u.p.s.d.), od 1 stycznia 2007 r. podatnicy, którzy otrzymali darowiznę od najbliższej rodziny, mogą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Krąg obdarowanych, którzy mogą skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a u.p.s.d., został określony bardzo ściśle i jest nieco węższy od kręgu bliskich zaliczanych przez tę samą ustawę do I grupy podatkowej. Zwolnieniem objęte są darowizny na rzecz małżonka, dzieci, wnuków, prawnuków, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma, macochy. Wykluczeni ze zwolnienia zostali natomiast, także należący do I grupy podatkowej, zięć, synowa i teściowie.

W przypadku zwolnień przepisy u.p.s.d. przewidują obowiązek zgłoszenia faktu, że podatnik spełnia warunki przewidziane w ustawie do zwolnienia. W zależności od formy umowy darowizny obowiązek zgłoszenia spoczywa na podatniku lub na płatniku.

Gdy umowa stanowiąca źródło przysporzenia (darowizny) ma formę aktu notarialnego, zgłoszenia, od którego uzależnione jest korzystanie ze zwolnienia, dokonuje notariusz. W takim przypadku odpowiedzialność za terminowe złożenie zgłoszenia spoczywa wyłącznie na notariuszu.

W przypadku darowizny udziałów w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (bez sporządzania jej w formie aktu notarialnego) obowiązek zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego o otrzymaniu darowizny ciąży wyłącznie na nabywcy udziałów. W tej sytuacji, aby skorzystać ze zwolnienia, podatnik musi pamiętać o złożeniu we właściwym urzędzie skarbowym - dla darowizny udziałów będzie to urząd właściwy według miejsca zamieszkania (w naszym przypadku - urząd skarbowy w Węgrowie), zgłoszenia, iż spełnia warunki do zwolnienia. Zgłoszenie takie należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dniem powstania obowiązku podatkowego jest natomiast dzień podpisania umowy darowizny.

Zgłoszenie o otrzymaniu darowizny powinno zostać dokonane na specjalnym, urzędowym druku, którego wzór ustalił minister finansów (stosowne formularze są dostępne na stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl w zakładce podatki/formularze podatkowe/inne). W przypadku spełnienia przez obdarowanego warunku uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia (tj. gdy ma miejsce odpowiedni stopień pokrewieństwa obdarowanego z darczyńcą), zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD-Z1. Dodatkowo, gdy darowizny dokonują dwie lub więcej osób (tak jak ma to miejsce w powyższym przykładzie - gdzie dwoje rodziców przekaże synowi swoje udziały), formularz SD-Z1 należy wypełnić dla każdej darowizny z osobna.

Niedopełnienie powinności zawiadomienia urzędu skarbowego przez obdarowanego na czas spowoduje, że nabywca darowizny zapłaci podatek wedle reguł odnoszących się do bliskich z I grupy podatkowej, tj. zapłaci podatek od wartości darowizny przekraczającej kwotę wolną od podatku - 9 tys. 637 zł.

Podstawa prawna

• Art. 4a ust. 1 oraz ust. 4 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

• Rozporządzenie ministra finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz.U. nr 243, poz. 1762).

• Par. 7 rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. nr 165, poz. 1371 z późn. zm.).

Oprac. Łukasz Zalewski

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Foryś Wojciechowski Spółka komandytowa

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »